Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá 10:00-18:00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
03.12.2021
Možnosti platby
Rozšířili jsme síť partnerských platebních společností a nově můžete kromě stávajících možnosti platby Dobírkou, Převodem na účet, Platbu kartou, Onli... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
6. 6. - Den, kdy se narodil Alexandr Sergejevič Puškin
06.06.2022 Významné dny
6. 6. - Den, kdy se narodil Alexandr Sergejevič Puškin
6. června roku 1799 se narodil Alexandr Sergejevič Puškin číst celé
4. 6. - Den, kdy se narodila Angelina Jolie
04.06.2022 Významné dny
4. 6. - Den, kdy se narodila Angelina Jolie
4. června roku 1975 se narodila herečka Angelina Jolie číst celé
3. 6. - Den, kdy se narodil Jiří Langmajer
03.06.2022 Významné dny
3. 6. - Den, kdy se narodil Jiří Langmajer
3. června roku 1966 se narodil herec Jiří Langmajer číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Naše zboží - blog
  3. Významné dny
  4. Noc z 28.8. na 29.8 je věnována Netopýrům a jejich mezinárodnímu dni

Noc z 28.8. na 29.8 je věnována Netopýrům a jejich mezinárodnímu dni

Mezinárodní (dříve evropská) noc pro netopýry (ENN) je osvětová akce zaměřená na ochranu netopýrů. Jedná se o akci s dlouholetou tradicí (letošní rok je její již 23 pokračování, konané každoročně poslední srpnoví víkend), která zaujala mnoho odborníků z celého světa. V roce 2012 se řady organizátorů rozšířily i do tak exotických lokalit jako je Egypt, Sýrie, Libanon, Korea, či dokonce i Jižní Amerika, celkem se této akce zúčastňuje na 45 států celého světa. Lidé, kteří se zúčastní takovéto akce, mají možnost se seznámit se životem netopýrů, s možnostmi jejich ochrany i vědeckým výzkumem, dozví se, jak mohou sami pomoci. Tuto noc na mnoha místech světa probíhají veřejné přednášky o netopýrech, zájemci zde zjišťují jak a čím jsou netopýři ohrožováni a kde oni sami mohou být nápomocni při jejich ochraně. Mají možnost získat reklamní materiály, dokonce se netopýra dotknout a … možná změnit své dosavadní nahlížení na tyto skrytě žijící savce. V České republice ENN probíha s pravidelností již několikátý rok  cca 40 lokalitách, prohlédnout si danné letošní lokality je můžete zde.Počet míst, kde se veřejnost může s netopýry seznámit, se každým rokem zvyšuje. Jelikož se akce každým rokem těší veliké účasti ze strany veřejnosti je její příprava náročnější a vyžaduje důslednou přípravu, probíhají akce ve více termínech, aby mohly být dostatečně personálně zajištěny. Vzhledem ke skutečnosti, že netopýři žijí s námi doslova pod jednou střechou, je dobré vědět o jejich skrytém způsobu života co nejvíc. Pokud budou lidé dobře informováni o životě a chování těchto nočních zvířat, může se společné se soužití zlepšit.

NETOPÝŘI

Netopýři jsou podřád savců z řádu letouni. Nejvýznamnějším znakem netopýrů jsou křídla vyvinuvší se z předních končetin. Díky nim jsou netopýři společně s kalouny jedinými savci, kteří dokážou létat a to rychlostí až 50km/h. Pro ujasnění - létající veverky, vakoveverky a plachtíci kuskusovití mohou pouze klouzat na kratší vzdálenosti. Netopýři se vyvinuli přibližně před 60 miliony let z primitivních hmyzožravců, předchůdců dnešních ježků a rejsků. Netopýři nevidí barevně ale pouze černobíle.

Netopýři disponují schopností echolokace. Tedy navigace pomocí vlastního sluchu podle odrazů zvuku u jejich pískotu od předmětu (především kořisti) - podobně funguje sonar. Nejnižší frekvenci má Netopýr Pestrý, okolo 20 kHz a nejvyšší naopak Vrápenec Malý s frekvencí až 110 kHz

Netopýři mají překvapivě ostré zuby, zejména stoličky. Většina netopýrů neumí díky tenké stehení kosti vůbec chodit. Netopýři se živí  hmyzem, krví, malými savci, žábami a rybami. Netopýři dosahují velikosti těla od 3 do 9 cm. Váhy dosahují od 4g až po 35g. Netopýři vykazují typický roční cyklus: v zimě hibernují a snižují metabolismus (jsou schopni snížit svojí tělesnou teplotu podle potřeby na teplotu okolního prostředí, na jaře migrují, na konci jara zakládají mateřské kolonie, v létě samice rodí holá slepá mláďata (květen, červen); na podzim je období páření. Netopýři jsou společenčtí a jejich kolonie můžou tvořit i stovky jedinců. Používájí jak zvukovou tak i pachovou komunikaci. Velkou část své aktivity věnují na očistu těla. Mají schopnost tzv. utajené březosti - pozastavení vývoje plodu a odložení jeho porodu i vývoje na příznivější období.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky