- Kategorie blogu
- Naše zboží - rady tipy
- Významné dny
- Co se kde děje?



Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
- Úvod
- Naše zboží - blog
- Významné dny
- 6. 6. - Den, kdy se narodil Alexandr Sergejevič Puškin
6. 6. - Den, kdy se narodil Alexandr Sergejevič Puškin
Alexandr Sergejevič Puškin, narozený 6. června roku 1799 v Moskvě, byl ruský básník, prozaik a dramatik. Tento představitel romantismu bývá považován za zakladatele moderní ruské literatury.
Osobní život
Alexandrův otec byl Sergej Lvovič Puškin, který pocházel ze starého ruského šlechtického rodu a jeho matka Nadězda Osipovna Puškina před sňatkem žila v Petrohradu na panství Kobrino. Puškin studoval v Carském Selu lyceum pro šlechtice, kde se začal politicky angažovat a stal se členem literárního spolku Zelená lampa a Arzamas. V roce 1820 byl však za volnomyšlenkářství a svobodomyslné verše vypovězen do tehdejšího jižního Ruska a v roce 1823 do Oděsy. O 2 roky později mu však byl povolen volný pohyb a tak odešel do Moskvy, kde založil časopis "Moskovskij Věstnik". V roce 1831 se odstěhoval do Petrohradu, kde se oženil s Natalií Nikolajevnou Gončarovovou a téhož roku se stal úředníkem ministerstva zahraničí. Dne 8. února se Puškin utkal v souboji s pistolemi s milencem své ženy a pozdějším francouzským diplomatem Georgesem d´Anthésem, který byl přesnějším střelcem a střelil Puškina do břicha. Puškin byl v hrozných bolestech odvezen domů, kde o dva dny později zemřel.
Básnická díla
Mezi jeho nejznámější básnická díla patří "Mnich, Vzpomínky v Carském Selu, Můj portrét, Volnost, K Čaadajevu, Rusalka, Vesnice, Kinžál, Zimní večer, Ženich, Slavík a růže, V hlubině sibiřských dolů, Talisman, Ančar, Arion, Z písní západních Slovanů" nebo "Památník". Napsal také mnoho povídkových básní jako "Ruslan a Ludmila, Kavkazský zajatec, Gabrieliáda, Vadim, Bratři loupežníci, Bachčisarajská fontána, Cikáni, Hrabě Nulin, Poltava, Tazit, Domek v Kolomně, Jezerskij, Angelo" nebo "Měděný jezdec".
Prózy a dramata
Alexandr je také autorem několika próz a dramat jako "Mouřenín Petra Velikého, Román v dopisech, Povídky nebožtíka Ivana Petroviče Bělkina, Historie vesnice Gorjuchina, Roslavlev, Dubrovskij, Historie Pugačova, Cesta z Moskvy do Petrohradu, Piková dáma, Agyptské noci, Putování do Arzrumu, Kapitánská dcerka, Scéna z Fausta, Boris Godunov, Skoupý rytíř, Mozart a Salieri, Kamenný host, Hodokvas v době moru, Rusalka, Scény z dob rytířských" a především "Evžen Oněgin".