- Kategorie blogu
- Naše zboží - rady tipy
- Významné dny
- Co se kde děje?



Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
- Úvod
- Naše zboží - blog
- Co se kde děje?
- Mistrovství světa v Badmintonu
Mistrovství světa v Badmintonu
Ve Švýcarské Basileji odstartovalo v pondělí 19.8.2019 již jubilejní 25. MS v nejrychlejší míčové hře Badmintonu.
Historie badmintonu sahá někam k počátku letopočtu a to ke kultuře jihoamerických Inků a středoamerických Aztéků, kde se setkáváme s náznaky hry s „opeřeným míčkem“, v 7. století našeho letopočtu se v Číně hovoří o hře „Di-Dšen-Dsi“, kdy míček je odbíjen rukou nebo nohou. V Japonsku se mluví o hře „Cibane“ (14. století), v Indii o hře „Poona“. Ve Francii v 16. století to byla hra zvaná „Jeu Volant“.
Za přímého předchůdce dnes považujeme indickou hru „Poona“, kterou do Evropy přivezl koncem 19. století (1872) anglický důstojník vévoda z Beaufortu. Na svém sídle Badminton House v hrabství Gloucestershire uspořádal v roce 1873 první turnaj. Už za čtyři roky měla hra svá první pravidla a v roce 1893 byla ustanovena v Anglii první národní asociace. V roce 1899 byl uspořádán první ročník dodnes nejprestižnějšího světového turnaje All England Championship, který je mezi badmintonisty považován za obdobu Wimbledonu v tenise.
Mezinárodní badmintonová federace (WBF) vznikla v roce 1934 a dnes sdružuje 156 národních svazů a badminton se hraje na všech pěti kontinentech. Evropská badmintonová unie (EBU) vznikla ve Frankfurtu nad Mohanem v roce 1967 a jedním ze zakládajících členů bylo také Československo.
Největším impulsem v novodobé historii bylo zařazení badmintonu do programu LOH. Svou premiéru zažil badminton na OH v Barceloně v roce 1992. Ke světovým velmocím patří asijské státy: Čína, Malajsie, Indonésie a Jižní Korea. V Evropě se badminton těší největší oblibě v Dánsku, Německu, Švédsku, Anglii a Holandsku.
První MS se hrálo v roce 1977 ve švédském Malmo. Nejúspěšnějšími zeměmi na MS v počtu medaili jsou Čína, Indonesie a Dánsko.
Zápasy lotošního MS můžete živě sledovat zde:
Legendy Badmintonu:
Největší mužské legendy můžeme hledat v osobách Lee Chong Wei z Malajsie a věčného čínského rivala Lin Dana. Také dvojnásobný olimpijský vítěz z Číny Lin Tan je určitě považován za legendu tohoto sportu.
Mezi ženami bezesporu patří mezi legendy Čang Ning z Číny a první neasijská mistrině světa a zároveň obhájkyně titulu ze Španělska Carolina Marinová.
Současnost:
Současný mistr světa a zároveň světová jednička Kento Momota pochází z Japonska. Nejlepším evropanem je na 6. místě bývalý mistr světa z Dánska Victor Axelsen. Světovou jedničkou mezi ženami je Anane Yamaguchi také z Japonska a nejlepší evropankou dánka Mia Blichfeldt na 12. místě. Titul mistrině světa obhajuje španělka Carolina Marinová.
Kompletní současný světový žebříček najdete zde.
O nejrychlejší míčové hře svědčí například rekordy ve smečích. Ten absolutní drží deblista Tan Boon Heog z Malajsie kdy zasmečoval rychlostí 493km/h. Ve dvouhře drží rekor již zmiňovaný Lee Chong Wei a to s rychlostí směče 453km/h
Další rekordy: Nejkratší oficiální zápas trval pouze 6 minut, naopak ten nejdelší dal pořádně zabrat a borci bojovali 124 minut. V průměru odehraje hráč během zápasu kolem 400 úderu a naběhá 6km. 85% turnajů vyhrali asiaté, na turnaje v Indonesii nebo Malajsii běžně chodí kolem 15000 diváků.
Ze slavných osobností hrají nebo hráli badminton například Paul Newman, Diego Maradonna, Padraig Harrington či Nick Faldo
Badminton je zdraví velmi prospěšný i když je fyzycky náročný, pravidelné hraní posiluje srdeční svaly, snižuje vysoký tlak, riziko srdeční příhody a hladinu cholesterolu. Zkuste tuto skvělou hru a kdo ví třeba se z Vás stane budoucí Mistr Světa :-)
Badminton se hraje s míčkem; kvalitnější jsou vyrobeny z pravého husího peří (na jeden je zapotřebí 16 brk, používá se peří z levého křídla), míčky s horšími letovými vlastnostmi, na druhou stranu ale s delší trvanlivostí, jsou plastové. Míček musí vážit 4,74 až 5,5 g, u plastového jsou povoleny výjimky o 10 % celkové váhy.