Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá 10:00-18:00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
03.12.2021
Možnosti platby
Rozšířili jsme síť partnerských platebních společností a nově můžete kromě stávajících možnosti platby Dobírkou, Převodem na účet, Platbu kartou, Onli... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
6. 6. - Den, kdy se narodil Alexandr Sergejevič Puškin
06.06.2022 Významné dny
6. 6. - Den, kdy se narodil Alexandr Sergejevič Puškin
6. června roku 1799 se narodil Alexandr Sergejevič Puškin číst celé
4. 6. - Den, kdy se narodila Angelina Jolie
04.06.2022 Významné dny
4. 6. - Den, kdy se narodila Angelina Jolie
4. června roku 1975 se narodila herečka Angelina Jolie číst celé
3. 6. - Den, kdy se narodil Jiří Langmajer
03.06.2022 Významné dny
3. 6. - Den, kdy se narodil Jiří Langmajer
3. června roku 1966 se narodil herec Jiří Langmajer číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Naše zboží - blog
  3. Významné dny
  4. 9. 5. - Den, kdy bylo otevřeno ZOO Dvůr Králové

9. 5. - Den, kdy bylo otevřeno ZOO Dvůr Králové

ZOO Dvůr Králové a.s. je zoologická zahrada v Česku nacházející se v jihozápadní části města Dvůr Králové nad Labem. Uvedený oficiální název je však používán pouze pro úřední účely, zatímco pro kontakt s návštěvníky a s veřejností se od roku 2018 používá marketingové označení Safari park Dvůr Králové.

Současnost

Zoo se přednostně orientuje na africká zvířata, a to již od konce 60. let 20. století. Vedle klasické pěší pochůzky mezi expozicemi tradiční zoo umožňuje v části "Safari" také projížďky mezi zvířaty buď upravenými turistickými autobusy, anebo ve vlastních vozech návštěvníků. Součástí zoo je také galerie obrazů Zdeňka Buriana, ilustrátora pravěku. K roku 2017 chovalo zoo kolem 418 druhů a 2500 zvířat, z čehož je 86 druhů savců a 161 ptáků. O zvířata se stará 164 zaměstnanců a provozní náklady zoo činily 177,685 mil. Kč. Podle počtu zaměstnanců i podle celkových příjmů je královédvorská zoo na druhém místě v Česku a dle počtu návštěvníků je na třetím místě za Zoo Praha a Zlín, když jej navštíví přes 500 000 lidí ročně.

Africké safari - Hlavní okruh byl otevřen v roce 1989 a najdeme na něm převážně africké kopytníky jako zebry, antilopy, watusy, pakoně nebo ptáky jako pštrosy, plameňáky nebo pelikány. Okruhem je možné projet jak safaribusem tak vlastním automobilem, zájezdovým autobusem nebo speciálně upravenými Safari trucky. Safari bylo v roce 2016 prohlášeno za národní kulturní památku.

Lví safari - Lví safari bylo otevřeno v roce 2015. Navazuje na hlavní okruh safari a je v něm umožněno projet mezi volně vypuštěnými lvy. Okruhem lze projet speciálně upraveným Safari truckem a za přísných bezpečnostních podmínek také vlastním automobilem.

Pěší safari - Poslední okruh je průchozí. Po lávkách lze přecházet přes několik výběhů, ve kterých žijí např. žirafy, zebry, nosorožci, antilopy, hroši, velbloudi nebo ptáci.

Vznik Zoo Dvůr Králové

Krátce po skončení II. světové války dal královédvorský rodák a pozdější krátkodobý ředitel Zoo Praha Otakar Štěpánek podnět pro založení zvířecích expozic. Na ploše 4,6 ha původní květinové zahrady pak přičiněním řady dobrovolníků pod vedením pozdějšího správce Josefa Fabiána vzniklo několik klecí a výběhů, které byly osazeny především nenáročnými středoevropskými zvířaty jako liškami, jezevci, srny a podobně. Slavnostní otevření tohoto zookoutku pro veřejnost se konalo 9. května 1946.

Rozvoj a rozšíření

V roce 1947 byl otevřen první pavilon exotické zvěře, kde nalezly útočiště opice, cibetky, exotičtí ptáci a také vysloužilé cirkusové zvíře lví kocour Rémus. V roce 1951 po přivezení velbloudů se zařízení přejmenovalo na "Východočeskou zoologickou zahradu". Po následné stagnaci chytila zoo druhý dech roku 1956 pod vedením Františka Césařovského, kdy zoo získalo první tygry bengálské a o 3 roky později již byla druhou největší zoo v tehdejším Československu. V následujících letech byly dokončeny pavilony pro antilopy, muflony, kamzíky, sloní pavilon nebo také dokončen pavilon terárií s velkou průhlednou laminátovou střechou, tůněmi pro krokodýly či řadou vitrín pro menší plazy.

Safari

V červenci 1965 se ředitelem zoo stal Josef Vágner a postupně se mu podařilo prosadit specializaci zoo na africkou faunu. O 2 roky později se Vágner vydal na první studijní cestu do Afriky a roku 1968 vypracoval projekt na rozšíření a specializaci zoo, která však začala později a nebyla dokončena ani roku 1983, kdy se Vágner vzdal místa ředitele. Během Vágnerova působení však přibylo více než 2000 zvířat a už roku 1972 tak disponovala zoo například největším stádem žiraf na světě, a proto bylo vytvořeno nové logo: tři žirafí krky. V roce 1984 se stal ředitelem Jiří Svoboda, jehož hlavním cílem byla imitace přirozeného prostředí zvířat ve výbězích a tak bylo odstraněno mnoho mříží či pletiv a nahrazeno příkopy a živými ploty. V prosinci 1988 byl zvolen nový ředitel Pavel Suk, který se zcela soustředil na dokončení projektu Safari, který byl poprvé otevřen 24. května roku 1989. V roce 2014 bylo na počest Vágnera Safari přejmenováno na Africké safari Josefa Vágnera a o 2 roky později bylo prohlášeno kulturní památkou.

Oficiální stránky zde

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky