Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá 10:00-18:00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
03.12.2021
Možnosti platby
Rozšířili jsme síť partnerských platebních společností a nově můžete kromě stávajících možnosti platby Dobírkou, Převodem na účet, Platbu kartou, Onli... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
6. 6. - Den, kdy se narodil Alexandr Sergejevič Puškin
06.06.2022 Významné dny
6. 6. - Den, kdy se narodil Alexandr Sergejevič Puškin
6. června roku 1799 se narodil Alexandr Sergejevič Puškin číst celé
4. 6. - Den, kdy se narodila Angelina Jolie
04.06.2022 Významné dny
4. 6. - Den, kdy se narodila Angelina Jolie
4. června roku 1975 se narodila herečka Angelina Jolie číst celé
3. 6. - Den, kdy se narodil Jiří Langmajer
03.06.2022 Významné dny
3. 6. - Den, kdy se narodil Jiří Langmajer
3. června roku 1966 se narodil herec Jiří Langmajer číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Naše zboží - blog
  3. Významné dny
  4. 9. 12. - Den, kdy se narodil Ladislav Smoljak

9. 12. - Den, kdy se narodil Ladislav Smoljak

Ladislav Smoljak narozený 9. prosince roku 1931 v Praze, byl český filmový, televizní a divadelní režisér, scenárista a herec, čelní postava Járy Cimrmana.

Osobní život

Smoljak byl třikrát ženatý a také rozvedený. Poprvé se Ladislav Smoljak oženil v roce 1958 se Soňou Doležílkovou, podruhé s Dagmar Čamrovou a potřetí uchvátila jeho srdce Alice Tichá, ani tady ale manželství nevydrželo. Mezi jeho partnerky patřila například také herečka a moderátorka Dagmar Patrasová. Měl také 4 děti, když nejstraší David se narodil, když bylo Smoljakovi 27 let, o dalších šest let později následoval Filip, v roce 1977 Kateřina a o další dva roky později Alžběta.

Vzdělání a zaměstnání

V roce 1952 odmaturoval na gymnáziu a přihlásil se ke studiu divadelní režie na DAMU, kde jej však nepřijali. Začal tak v Praze studovat matematiku a fyziku na Vysoké škole pedagogické a po úspěšném studiu, které dokončil v roce 1957, se stal asistentem na Fakultě technické a jaderné fyziky Karlovy univerzity a také byl středoškolským učitelem na Gymnáziu v Brandýse nad Labem. V 60. letech se stal redaktorem časopisu "Mladý svět", a během tohoto působení se podílel na založení ankety "Zlatý slavík".

Později pracoval jako nakladatelský redaktor Mladé fronty a v 70. letech se stal scenáristou "Filmového studia Barrandov". V roce 1966 společně se Zdeňkem Svěrákem a Jiřím Šebánkem založili "Divadlo Járy Cimrmana" a se Zdeňkem Svěrákem psali pro toto divadlo i "jeho" hry a společně se také autorsky a herecky podíleli na řadě úspěšných celovečerních filmů, z nichž některé Smoljak i režíroval.

Herecká, režiserská a scénaristická kariéra

Jako herec se poprvé objevil v roce 1968 ve filmu "Zločin v šantánu" a o dva roky později ve filmu "Pane, vy jste vdova!" Dále hrál ve filmech jako "Homolka a tobolka, Kulový blesk" nebo "Jáchyme, hoď ho do stroje!, Trhák, Vrchní prchni!" a "Marečku, podejte mi pero!". Následovali role ve filmu "Na samotě u lesa; To byla svatba, strýčku!; Loutka, přítel člověka; Jára Cimrman ležící, spící; Svatební cesta do Jiljí; Co je vám, doktore?; Rozpuštěný a vypuštěný; Nejistá sezóna; Nesmrtelná teta; Akumulátor 1; Kolja" a "Vratné lahve".

Osobně napsal náměty a scénaře k filmům jako "Jáchyme, hoď ho do stroje!; Marečku, podejte mi pero!; Na samotě u lesa" nebo "Trhák".

Napsal a zároveň režíroval například snímky "Kulový blesk, Rozpuštěný a vypuštěný, Nejistá sezóna"  nebo "Jára Cimrman ležící, spící". Zrežíroval pak také filmy jako "Vrchní, prchni!, Tvrdý chleba, Motýl na anténě, Osvětová přednáška v Suché Vrbici, Ať ten kůň mlčí!" a "Dvě z policejní brašny".

Divadlo Járy Cimrmana

Dnes již legendární a ve střední Evropě ojedinělé přes 40 let působící autorské divadlo, objevuje pro český národ génia, kterému by se mohl vyrovnat snad jedině Leonardo da Vinci a to ještě těžko – Járu Cimrmana.

Smoljak režíroval i hrál ve všech hrách Divadla Járy Cimrmana, z nichž většinu napsal společně se Svěrákem. Byl tedy postupně autorem hry "Hospoda na mýtince, Vražda v saloním coupé, Němý Bobeš, Cimrman v říši hudby, Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Posel z Liptákova, Lijavec, Dobytí severního pólu, Blaník, Záskok, Švestka, Afrika" a "České nebe".

V divadle působil prakticky až do své smrti, kdy zemřel 6. června 2010 na rakovinu.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky