- Kategorie blogu
- Naše zboží - rady tipy
- Významné dny
- Co se kde děje?



Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
- Úvod
- Naše zboží - blog
- Významné dny
- 9.11. - Den, kdy se narodila Hedy Lamarrová
9.11. - Den, kdy se narodila Hedy Lamarrová
Novináři ji označili za nejkrásnější ženu světa. Podle její tváře byla vytvořena Sněhurka v kresleném filmu Walta Disneyho nebo byla předlohou pro "Kočičí ženu". Víte jaká slavná herečka by dnes oslavila 105 narozeniny?
Hedy Lamarrová narozená 9. listopadu roku 1914 ve Vídni jako Hedwig Eva Maria Kiesler, byla rakousko - americká herečka a vynálezkyně, která byla považována za jednu z nejkrásnějších hereček.
Dětství a vzdělání
Narodila se do zámožné židovské rodiny. Otec Emil byl ředitelem banky, matka Gertrude Lichwitzová pocházela z budapešťské aristokratické rodiny a byla koncertní pianistkou. Mladá Hedy vyrůstala v prostředí o jakém se mnohým lidem mohlo jen zdát, dostala to nejlepší vychování, měla nejlepší učitele, ovládala tři jazyky, navštěvovala balet a učila se na klavír. Přitom se u ní projevovalo i technické nadání. Byla velmi samostatná, inteligentní, chytrá a svéhlavá. Heda vyrostla v nádhernou dívku a byla si toho vědoma. Bez problémů vystudovala střední školu ve Vídni. Po skončení střední školy se zapsala na studium herectví na škole Maxe Reinhardta v Berlíně.
První role
V 16 letech se zúčastnila prvních filmových zkoušek a ihned zaujala. Pro úspěch přijala pseudonym Hedy Lamarr a už o rok později v roce 1931 hrála ve třech filmech. Hned další rok přichází její nejslavnější role kariéry v legendárním snímku Gustava Machatého "Extaze". Ve filmu vystupovala zcela nahá a tím pádem se stala průkopnicí a prvním vzorem pro další následovnice v oblasti žánru, který se později neobyčejně rozšířil. V té době však film vzbudil obrovskou vlnu nevole a papež i Hitler film okamžitě zakázali. Přesto ji však tento film proslavil tařka přes noc po celém světě. Heddy Lamarr se pro mnohé stala nejkrásnější hvězdou stříbrného plátna dvacátého století.
Pokračování kariéry
Hedy využila nebývalé popularity a v roce 1937 odjíždí s Lousem B. Mayerem do USA. Do Hollywoodu byla již zvána delší dobu a po kamerových zkouškách přijala nabídku společnosti "Metro Goldwyn Mayer", kde se na dlouhá léta stala jejich výhradní herečkou. V USA se stala "sex-bombou", která sice pohoršovala prudérní americké publikum, ale přitahovala producenty, protože její filmy přitahovaly diváky. V Hollywoodu debutovala rolí "Gaby" v romantickém dramatu "Algiers" z roku 1938. Poté hrála v mnoha filmech ale zaujal až snímek "Tekuté zlato" a hlavně biblický snímek "Samson a Dalila" z roku 1949, který získal Oscara. Do roku 1957 natočila každý rok ještě vždy jeden snímek z nich nejznámější je "The Story of Mankind".
Konec kariéry
Rychlý vzestup slávy a labilní nervová soustava poznamenaly negativně psychiku přitažlivé herečky a tak, když byla přistižena v obchodním domě při krádeži a navíc se objevila oční choroba, psychický stres nabyl vrcholu. Začala se stranit společnosti a její hvězda pohasla. V roce 1989 se ještě vrátila ve filmu "Entertaining the Troops", kde hraje sama sebe.
Hedy jako vynálezkyně
Hedy Lamarrová byla velmi inteligentní žena se zájmem o techniku. Vedle své herecké kariéry se věnovala řešení různých technických problémů a je autorkou několika vynálezů. Jako jediná herečka v historii dostala v USA čestné uznání za zásluhy o rozvoj elektrotechniky.
S podporou svého bohatého přítele, majitele letecké továrny Howarda Hughse navrhla lepší konstrukci křídel letadel. Vylepšila světelné semafory, vymyslela rozpustné šumivé tablety, svítící obojky pro psy nebo také krabici, z níž se dají postupně vytahovat papírové kapesníky.
Jejím největším a nejznámějším vynálezem byl systém pro tajnou komunikaci FHSS. V podstatě tím stála u zrodu mobilního telefonu, kdy ve spolupráci s hudebníkem Georgem Antheilem dosáhli pomocí děrné pásky přenosu radiových vln, které měly podle jejich představ sloužit k navádění torpéd během druhé světové války. Tento systém přenosu dat v podstatě funguje u dnešních GPS, satelitních televizí a mobilních sítí. Její objev torpédového obranného systému jí v podstatě učinil jednou z průkopníků digitálního věku. Téměř neznámou skutečností je fakt, že Heddy Lamar vlastnila patent z oblasti telekomunikací, který je využíván mimo jiné i v technologiích mobilních telefonů.
Osobní život
Již ve svých 19-ti letech se 10. srpna ve Vídni vdala na popud rodičů za Fritze Mandla, který byl významným zbrojařským průmyslníkem. Mandl byl chorobně žárlivý, velmi zděšený náhlou popularitou a zájmem veřejnosti okolo své ženy a snažil se dokonce zakoupit veškerý tisk i filmové kopie s Hedy, což se mu ale nedařilo. Hedy se nudila a toužila pokračovat v herectví až nakonec v roce 1937 v převlečení za služku se vydala do Francie a následně nechala na dálku rozvést. Během svého života byla Hedy Lamarrová ještě 5x vdaná, její nejdelší čtvrté manželství však trvalo pouze 7 let. Se třetím manželem, hercem Johnem Loderem měla dceru Denise a syna Anthonyho. Spolu také adoptovali syna Jamese, kterého však ve dvanácti letech dala na vychování jiné rodině. Kromě toho prožila mnoho mileneckých vztahů. Po posledním rozvodu v roce 1965 se stáhla do ústraní a žila až do konce života sama na Floridě. Heddy byla velmi silná kuřačka, těžce snášela postupnou ztrátu své bývalé krásy, trpěla depresemi a postupně ztrácela zrak. Zemřela 19. ledna roku 2000 na Floridě na selhání srdce ve věku 85 let. Syn Anthony na její přání nechal rozptýlit její popel na centrálním hřbitově ve Vídni.
O Heddy Lamarr byl natočen zajímavý dokument pod názvem Hedy Lamarr - Tajemství hollywoodské hvězdy.