Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá 10:00-18:00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
03.12.2021
Možnosti platby
Rozšířili jsme síť partnerských platebních společností a nově můžete kromě stávajících možnosti platby Dobírkou, Převodem na účet, Platbu kartou, Onli... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
6. 6. - Den, kdy se narodil Alexandr Sergejevič Puškin
06.06.2022 Významné dny
6. 6. - Den, kdy se narodil Alexandr Sergejevič Puškin
6. června roku 1799 se narodil Alexandr Sergejevič Puškin číst celé
4. 6. - Den, kdy se narodila Angelina Jolie
04.06.2022 Významné dny
4. 6. - Den, kdy se narodila Angelina Jolie
4. června roku 1975 se narodila herečka Angelina Jolie číst celé
3. 6. - Den, kdy se narodil Jiří Langmajer
03.06.2022 Významné dny
3. 6. - Den, kdy se narodil Jiří Langmajer
3. června roku 1966 se narodil herec Jiří Langmajer číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Naše zboží - blog
  3. Významné dny
  4. 5.12. - Den, kdy se narodil Walt Disney

5.12. - Den, kdy se narodil Walt Disney

Walter Elias Disney, narozený 5. prosince 1901 v Chicagu ve státě Illinois v USA, byl americký filmový producent, režisér, scénarista, dabér, animátor, podnikatel a filantrop. Ve své době silně ovlivnil zábavní průmysl a jako zakladatel firmy Walt Disney Productions se stal jedním z nejznámějších filmových producentů na světě. Společnost, kterou založil, se v současnosti jmenuje The Walt Disney Company a má roční obrat asi 35 miliard dolarů.

Původ, dětství a vzdělání 

Jeho otec Eliasu Disney pracoval pro železnici, matka Flora Call Disneyová byla ženou v domácnosti a Walt měl také bratry Herberta, Raymonda a Roye a sestru Ruth. Když byly Waltovi čtyři roky, přestěhovala se rodina na farmu v Marceline ve státě Missouri a po dalších 4 letech do Kansas City, kde Walt navštěvoval společně se sestrou Ruth základní školu Benton a začal také navštěvovat sobotní kurzy v uměleckém institutu a spolu se sestrou také často zábavní park "Electric Park". V roce 1917 se rodina přestěhovala zpět do Chicaga, kde začal chodit na střední školu McKinley High School a navštěvovat večerní kurzy Institutu umění v Chicagu. Na škole působil jako karikaturista školních novin, ale v šestnácti letech školu ukončil a neúspěšně se pokusil vstoupit do armády. Poté zfalšoval data narození a v 16ti letech se připojil k červenému kříži, kde řídil sanitku.

Počátky podnikání

V roce 1919 se vrátil do Kansas City, kde začal kreslit reklamy pro noviny, magazíny a filmová divadla ve studiu Pesmen-Rubin Art Studio, aby o rok později založil s karikaturistou Ubem Iwerksem vlastní společnost "Iwerks-Disney Commercial Artists", která však neměla dlouhého trvání. Poté začal pracovat ve společnosti "Kansas City Film Ad Company" a následně založil vlastní animační společnost "Laugh-O-Grams", pro kterou vyjednal možnost promítání kreslených filmů v místním kině. Díky popularitě filmů založil vlastní studio "Laugh-O-Gram Studio", ovšem i to brzo zbankrotovalo. 

Disney Brothers Studio a Mickey Mouse

V roce 1923 otevřeli v Hollywoodu s bratrem Royem a Marget J. Winklerovou nové animační studio se svým vedoucím seriálem "Alice Comedies", který se vysílal až do roku 1927. O rok později se přidala Virginie Davisová, Iwerkse a další rok najal Walt svou budoucí manželku Lillian Boundsovou, aby kreslila inkoustem na celuloid. Po seriálu "Kocour Felix" přibyl seriál "Králík Oswald", ale v roce 1929 studio Disney přišlo o většinu zaměstnanců, když je přetáhlo studio Universal Pictures.

Po ztrátě Oswalda vymyslel postavičku myši, kterou vlastnil jako domácího mazlíčka a jenž následně Iwerks upravil, aby byla lépe animovatelná, ale hlas a osobnost už ztvárnil samotný Disney a vznikla tak postavička Mickey Mouse. Myš se původně měla jmenovat Mortimer, ale Lillian Disneyová ji přejmenovala na Mickey Mouse a Mortimer s brooklynským přízvukem se později stal hlavním rivalem Mickeyeho v boji o Minnie Mouse. Prvním krátkometrážním animovaným filmem s Mickeyem byl "Plane Crazy" a následně "The Gallopin'Gaucho" a první animací se zvukem byl "Parník Willie", který odstartoval zvukové animace, popularita Mickey Mouse rapidně rostla a brzy se stal nejpopularnější světovou postavičkou. Za Mickeyho Mouse obdržel Disney v roce 1932 Oscara a o 3 roky později byl myšák převeden z černobílého na barevný film. V seriálu později přibyly postavy jako Kačer Donald, Goofy nebo Pluto, jenž už v roce 1937 získali své vlastní seriály.

Zlatá éra animace a "Sněhurka a sedm trpaslíků"

V roce 1935 vznikl nový seriál "Pepek námořník", který nakrátko překonal i Mickeyho Mouse, ale už o rok dříve začal Walt pracovat na celovečerním filmu o Sněhurce, který se mu všichni snažili vymlouvat, ale Walt trval na svém, zadlužil se nejen v bance, ale zastavil i všechno své jmění a tři dny před Štědrým večerem roku 1937 tak proběhla premiéra prvního celovečerního animovaného filmu "Sněhurka a sedm trpaslíků". Diváci tleskali ve stoje, snímek se stal nejúspěšnějším filmem roku 1938, v původní verzi vydělal více než 8 milionů dolarů a Walt za něj získal osm oscarových sošek (jednu v plné velikosti a sedm malých, trpasličích). Ze zisku vybudoval nový kampus Walt Disney Studios v Burbanku a zafinancoval následné filmy jako "Pinocchio, Fantasia" nebo "Bambi".

Během druhé světové války uzavřel smlouvu s Americkou armádou na vytvoření instruktážních filmů a filmů pro bojové odhodlání diváků a vznikly tak filmy "Der Fuehrer's Face" s Kačerem Donaldem, snímek "Victory Through Air Power" nebo "The Three Caballeros". Během padesátých let natočil také několik vzdělávacích filmů o vesmíru jako "Man in Space, Man and the Moon" nebo "Mars and Beyond" a vyšly také celovečerní filmy "Alenka v říši divů" a "Peter Pan".

Pozdější tvorba

V roce 1950 byl natočen první film s živými herci "Ostrov pokladů", který následovala velmi úspěšná "Popelka" a následně filmy "20 000 mil pod mořem, Old Yeller, Chundelatý pes, Pollyanna, Švýcarský Robinson, The Absent-Minded Professor" a "The Parent Trap". Přestože se Disney věnoval více zábavním parkům vznikly další úspěšné pohádky jako "Lady a Tramp, Šípková Růženka, 101 dalmatinů" a v roce 1964 po dlouhých letech bojů o zfilmování nejúspěšnější film šedesátých let "Mary Poppins".

Disneyland a Futuristický Walt Disney World Resort

Na konci čtyřicátých let, inspirován během obchodní cesty do Chicaga návštěvou zábavního parku Children's Fairyland v Ouklendu vytvořil náčrt zábavního parku, kde by jeho zaměstnanci mohli trávit čas se svými dětmi. Založil dceřinou společnost "Walt Disney Imagineering" která byla odpovědná za plánování a stavbu parku, jenž měl být obklopen železnicí a být zcela unikatní a po šesti letech plánování se 18. července roku 1955 otevřel Disneyland. Již den předtím se v zábavním parku konala předpremiéra pro tisíce lidí, kterou přenášela televize a dorazilo mnoho vzácných hostů jako Ronald Reagan, Robert Cummings nebo Art Linkletter.

Na začátku roku 1964 Walt oznámil záměr vybudovat další zábavní park, několik kilometrů západně od Orlanda, který se měl nazývat Disney World a měl zahrnovat větší, komplikovanější verzi Disneylandu pod názvem Magic Kingdom, kde mělo být také několik golfových hřišť a rekreačních hotelů, ale ten však sám Walt již nedokončil. Po Waltově smrti však v projektu pokračoval starší bratr Roy Disney a v říjnu roku 1971 byl otevřen Walt Disney World Resort, jenž má rozlohu San Francisca. 

Waltova filmová studia a zábavní parky se postupem času staly multimiliardovou televizní, filmovou a multimediální korporací, nesoucí stále jeho jméno a v roce 2007 společnost přiznala roční příjmy nad 35 miliard dolarů. V současnosti existují Disneyho zábavní parky již nejen v USA ale také v Japonsku, Francii a Číně.

Osobní život

V roce 1925 se oženil s Lillian Boundsovou, s níž měl dceru Dianu Marii a následně adoptovali také dceru Sharon Mae. Disney byl celý život těžkým kuřákem a v roce 1966 u něj objevili lékaři nádor v levé plíci, kterou mu následně odebrali, ale přesto se 30. listopadu téhož roku zhroutil a 15. prosince zemřel v nemocnici na selhání krevního oběhu způsobeném rakovinou plic.

Ocenění

Disney vlastní nejvíce Oscarů, když jich z 59 nominací získal 26, včetně rekordních čtyř Oskarů v jednom roce. Disney má také dvě hvězdy na Hollywoodském chodníku slávy, jednu za filmy a druhou za televizi. Obdržel také francouzský Řád čestné legie, americkou Zlatou medaili Kongresu, Prezidentskou medaili svobody, medaili Společnosti národů za vytvoření Mickeyho Mouse a v roce 2006 byl uveden do Kalifornské síně slávy. Po Disneym byla pojmenovaná také planetka "Disneya", objevená roku 1980.

Zajímavosti

1. Poslední věc, kterou údajně napsal před svou smrtí, bylo jméno herce Kurta Russella, význam zápisu zůstává záhadou i pro samotného Russella.

2. V roce 2009 bylo v Los Angeles otevřeno "Rodinné muzeum Walta Disneyeho", které vystavuje tisíce předmětu z jeho života a všech 248 ocenění které získal.

3. V sedmi letech si chtěl Walt ochočit lesní sovu, která se však zuřivě bránila a on ji následně ušlapal. Po této příhodě měl takové výčitky, že celý život zasvětil ochraně zvířat.

4. Během jeho služby u červeného kříže na místě řidiče byl jeho parťákem Ray Kroc, budoucí vlastník značky a sítě restaurací McDonalds.

5. Mimo dohled veřejnosti platil Walt za protivného mrzouta, který trpěl záchvaty agresivity. Zcela běžné bylo, že animátorům smetal všechny výkresy ze stolu. Cholerické výlevy se ho zmocňovaly ale jen v práci, když vyšel na ulici mezi své fanoušky, byl to laskavý "strýček Walt".

6. Trpěl obsedantně kompulzivní chorobou, která ho nutila mýt si a drhnout ruce mýdlem několikrát do hodiny.

7. Mezi jeho oblíbené dezerty patřil citronový koláč a čokoládová zmrzlina.

8. Byl vedoucím otevíracího i zavěrečného ceremoniálu zimních olympijských her v Squaw Valley roku 1960.

9. Nejoblíbenější Waltovou postavičkou byl pes Goofy.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky