Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá 10:00-18:00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
03.12.2021
Možnosti platby
Rozšířili jsme síť partnerských platebních společností a nově můžete kromě stávajících možnosti platby Dobírkou, Převodem na účet, Platbu kartou, Onli... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
6. 6. - Den, kdy se narodil Alexandr Sergejevič Puškin
06.06.2022 Významné dny
6. 6. - Den, kdy se narodil Alexandr Sergejevič Puškin
6. června roku 1799 se narodil Alexandr Sergejevič Puškin číst celé
4. 6. - Den, kdy se narodila Angelina Jolie
04.06.2022 Významné dny
4. 6. - Den, kdy se narodila Angelina Jolie
4. června roku 1975 se narodila herečka Angelina Jolie číst celé
3. 6. - Den, kdy se narodil Jiří Langmajer
03.06.2022 Významné dny
3. 6. - Den, kdy se narodil Jiří Langmajer
3. června roku 1966 se narodil herec Jiří Langmajer číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Naše zboží - blog
  3. Významné dny
  4. 5.10. - Den, kdy bylo uvařeno první pivo Pilsner Urquell

5.10. - Den, kdy bylo uvařeno první pivo Pilsner Urquell

Prazdroj je české označení piva v současné době vyráběného pod obchodním názvem Pilsner Urquell v pivovaru Plzeňský prazdroj, a.s. Jde nejen o typický ale i historický vzor pro piva plzeňského typu. Vůbec poprvé na celém světě byl tento druh piva uvařen 5.10.1842 v plzeňském pivovaru německým sládkem Josefem Grollem.

Pilsner Urquell byl vůbec první světlý ležák a stal se inspirací pro více než dvě třetiny dnes vyráběného piva na světě.

Prazdroj s obshem 4,4% alkoholu je ležák vyrábný spodním kvašením. Naprostá věšina produkce nyný kvasí v nerezových cylindrokonických tancích, které pivovar Prazdroj instaloval v roce 1993. Ty byly zavedeny po pětiletých zkouškách a ověřování, kdy pokusné šarže dosahovaly až 2000 hl piva. Vedle toho probíhá tzv. srovnávací výroba tradiční původní technologii kvašením v dubových kádích a zraním v ležackých, využíváná pro zjištění neměnnosti a jedinečné chuti a kvality. Tradiční technologické parametry kvašení i dokvašování (zrání) piva tím nebyly nijak dotčeny, jak lze snadno dokázat porovnáním údajů o době kvašení a zrání piva z uvařené první várky v roce 1842 a současných technologických parametrů. Pivo Pilsner Urquell bylo a je charakteristické nižším obsahem alkoholu tj. "jen" 4,4% obj., což vyplývá z nižšího prokvašení piva.

Receptura Prazdroje vznikla prakticky omylem, když měl sládek Josef Groll uvařit klasické pivo bavorského typu. V plzeňském měšťanském pivovaru však při při první várce vytvořil pivo vskutku unikátní barvy a chuti. Místní měkká voda, kvalitní žatecký chmel a nová anglická metoda zpracování sladu, způsobily, že čerstvá várka po svém naražení 11. listopadu překvapila nebývalou kvalitou. Nové pivo si rychle získalo věhlas a začalo se i vyvážet. S tím samozřejmě přišly i různé plagiáty, proti kterým plzeňský pivovar bojoval registrací různých ochraných zámek, z nichž ta současná vznikla teprve na konci 19. století jako Plzeňský Prazdroj v češtině a Pilsner Urquell v němčině. Český národ však nejčastěji používá zkrátka název "Plzeň".

Pilsner Urquell se vařil do roku 2011 v polských Tychách a do roku 2017 v ruské Kaluze, aktuálně se vaří jenom v plzeňském pivovaru.

Plzeňský Prazdroj, a. s., je česká firma vlastněná japonskou akciovou  společností Asahi z Tokia. Pod Prazdroj v současné době patří také pivovary Radegast a Velké Popovice.

Vářečné právo udělil 260-ti plzeňským občanům již Václav II. v roce 1295. Ve 14. století pak mohli vařit a prodávat pivo všichni měšťané. V roce 1501 je poprvé zmíněn městský pivovar. Kvalita vyráběného moku však silně kolísala a v únoru 1838 měli nechat radní dokonce vylít 36 sudů piva pro jeho „neschopnost požití a zdraví škodlivost“. Po tomto incidentu bylo 2. ledna 1839 vydáno rozhodnutí o stavbě nového pivovaru. Stavba započala 15. září 1839 a pod vedením Martina Stezlera byla o tři roky později dokončena. První pivo uvařil jak již bylo zmíněno Josef Groll, který poté pracoval v pivovaru do dubna roku 1845. Po něm však přišli na řadu další bavorští sládkové, kteří se střídali až do konce 19. století. Již v prvním desetiletí existence si Měšťanský pivovar získal stabilní pozice v Praze a záhy expandoval i do Vídně. V roce 1862 slavil úspěch v Paříži, odkud byl jen krůček do Ameriky.

V roce 1946 došlo ke znárodnění a sjednocení plzeňských pivovarů pod hlavičkou národního podniku Plzeňské pivovary. Po revoluci vznikla akciová společnost Plzeňské pivovary aby 1. září 1994 byla zapsána jako Plzeňský Prazdroj, a.s. V roce 1999 jej koupil koncern SABMiller, který v roce 2002 dokončil fúzi s pivovarem Radegast a Velké Popovice. Na konci roku 2016 byl oznámen a následně na začátku roku dokončen prodej společnosti japonskému koncernu Asahi.

Počátkem října 2008 byly na seznam kulturních památek České republiky zařazeny dvě stavby v areálu plzeňského pivovaru – Jubilejní brána a Vodárenská věž. 

Oslava plzeňského ležáku

Letošní již 177. rořník Pilsner Festu proběhne již v sobotu 5. října a oslava to bude pořádná. Vždyť ležák Pilsner Urquell dal vzniknout pivu plzeňského typu a inspiroval tak více než dvě třetiny všech světových piv dodnes označovaných jako Pils, Pilsner, Pilsener. Oslavy se budou konat jak přímo v pivovaru Plzeňský Prazdroj, tak i na náměstí Republiky a návštěvníci se mohou těšit nejen na výtečné pivo, ale i jídlo a bohatý doprovodný program. Mezi gratulanty na hudebních scénách v Plzeňském Prazdroji a na náměstí letos bude Thom Artway, Michal Hrůza, Petr Bende, kapely Iné Kafé, Mydy Rabycad, Lake Malawi a mnozí další. Všechny koncerty v rámci Pilsner Festu 2019 jsou přístupné zdarma. V 18:42 tradičně všichni milovníci lahodného zlatavého moku pozvednou půllitry či plechovky s „Plzní“ a připijí si na dalších nejméně 177 let. Poprvé budou v rámci Pilsner Festu vedle vlajkového ležáku Pilsner Urquell k ochutnání také vyhlášená lokální piva z několika minipivovarů. Zvídaví návštěvníci mohou zamířit na speciální prohlídky Pilsner Fest v pivovaru Plzeňský Prazdroj, kde zjistí, jak to všechno začalo. Vydají se po stopách Spalkova projektu, nahlédnou do Vodárenské věže, která patří k ikonám Plzeňského Prazdroje i západočeské metropole. Další zastávkou bude elektrocentrála a bednárna s názornou ukázkou stavění tzv. kukny od samotných bednářů Plzeňského Prazdroje. Prohlídka vyvrcholí ochutnávkou nefiltrovaného a nepasterizovaného piva načepovaného přímo z dubového ležáckého sudu v historických sklepích.

Klikněte pro další informace a progam o festivalu

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli