- Kategorie blogu
- Naše zboží - rady tipy
- Významné dny
- Co se kde děje?



Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
- Úvod
- Naše zboží - blog
- Významné dny
- 4. 2. - Den, kdy se narodila Božena Němcová
4. 2. - Den, kdy se narodila Božena Němcová
V České republice snad není nikdo, kdo by neznal povídku "Babička", jejíž autorka je považována za nejvlivnější ženu českých dějin a je také vyobrazena na pětiset korunové bankovce koruny české.
Božena Němcová, rozená Barbora Novotná, později Barbora Panklová narozená 4. února roku 1820 ve Vídni byla česká spisovatelka. K jejím čtenáři nejoblíbenějším a nejčtenějším dílům patří prózy "Babička" a "Divá Bára". Božena Němcová byla svobodomyslným člověkem velkého kulturního rozhledu, a je spojována s ženskými i národními emancipačními snahami. Svou prací v ustavování moderní české kultury si v Česku vydobila pozici národní patronky a pomyslné strážkyně národní identity.
Původ a dětství
Narodila se jako Barbara Novotná ve Vídni, jako nemanželské dítě Terezie Novotné, ale ještě téhož roku si její matka vzala kočího Johanna Pankela a tak získala příjmení Panklová. Rodina spolu žila v Ratibořicích na panství vévodkyně Kateřiny Zahaňské, kde otec pracoval jako štolba a matka jako pradlena. Později se k nim přestěhovala také její babička Marie Magdaléna Novotná. V letech 1824–1830 navštěvovala školu v České Skalici a poté byla 3 roky vychovávána ve Chvalkovicích, aby se naučila němčině a panským mravům.
Osobní život
Již v 17 letech byla provdána za komisaře finanční stráže Josefa Němce. Rodina se však z pracovních důvodů často stěhovala a tak se první syn Hynek narodil v Josefově a druhý syn Karel v Litomyšli. O další rok později se přestěhovali do Polné, kde se narodila dcera Theodora a v roce 1842 se přestěhovali do Prahy, kde se téhož roku narodil syn Jaroslav, aby se další rok odstěhovali do Domažlic. Po obvinění Josefa ze spiknutí roku 1844 se opět neustále stěhovali, až se Josef nechal roku 1950 přeložit do Uher a Božena se s dětmi přestěhovala do Prahy. V říjnu roku 1953 bohužel zemřel její syn Hynek na tuberkulózu. O rok později se Němcová již poněkolikáté i přes manželství zamilovala a to do mladého studenta lékařství Hanuše Jurenky, který se na popud svých rodičů raději odstěhoval do Polska. Po návratu Josefa v roce 1956 se spolu manželé částo hádali a Božena od něj roku 1861 odešla, ale z důvodů vážně nemoci se k němu znovu vrátila do Prahy. Na onemocnění zemřela 21. ledna roku 1862, kdy již byla 4 dny v bezvědomí.
Literární tvorba
Již při prvním pobytu v Praze začala Božena Němcová psát česky a její první báseň "Ženám českým" byla otištěna v roce 1843 v časopise Květy. Mezi lety 1844 až 1846 byly postupně vydány básně "Vodník, Moje vlast, Touha, Znamení, Hvězda má, Žežulka, Zasnoubení" a "Slavné ráno". V červnu roku 1846 byla vydána v časopise "Česká včela" její první povídka s názvem "Domácí nemoc" a poté postupně následovali povídky "Dlouhá noc, Obrázek vesnický, Čertík, Baruška, Rozárka, Sestry, Karla, Divá Bára, Čtyři doby, V zámku a podzámčí, Chudí lidé, Dobrý člověk, Chýže pod horami, Pan učitel" a posmrtně v roce 1891 vydaná povídka "Cesta z pouti".
Od roku 1945 vydávala po sešitech také "Národní báchorky a pověsti" jenž byly jejím prvním samostatně vydávaným dílem. První sešit vyšel 1. července 1945 a následně do listopadu roku 1848 vyšlo ještě šest sešitů a v letech 1854 - 1854 následně jejich druhé rozšířené vydání. Mezi nejznámější pohádky z díla patří "Neohrožený Mikeš, O popelce, Čertův Švagr, Sedmero krkavců, Princ Bajaja, Čert a Káča, O Perníkové chaloupce, O princezně se zlatou hvězdou, Pyšná princezna, Princ a Večernice, O chytré princezně a Spravedlivý Bohumil, Chytrá horákyně, O Smolíčkovi, O kohoutkovi a slepičce, O zlatém kolovrátku, O hloupém Honzovi, O Nesytovi, O dvanácti měsíčkách, Sůl nad zlato, Pohádka bez konce, O labuti" nebo "O zakletém hadovi".
V roce 1852 během cesty do Uher za manželem navštívila Božena Moravu i Slovensko a sbírala podklady o zvycích, kultuře a jazyce tamějšího venkovského lidu. Od smrti svého syna Hynka v roce 1953 žila v ústraní a začala psát světově proslulou povídku "Babička", která byla vydaná roku 1955. Na veřejnosti se objevila po třech letech na pohřbu Karla Havlíčka Borovského v roce 1856. V roce 1861 odešla od Josefa a pracovala v Litomyšli pro nakladatele Augustu na vydání svých spisů.
Zajímavosti
1. Podle údajů ve školních matrikách, i podle její vlastní korespondence, je dnes téměř prokázáno, že se Božena Němcová narodila dříve, někdy v letech 1816–1818. Badatel Jaroslav Šúla vyslovuje hypotézu, že ve skutečnosti se Božena Němcová narodila na dosud neznámém místě, pravděpodobně ve Slezsku již 2. května roku 1818 a rodičovství Panklových je tedy velmi sporné.
2. První sešit II. vydání svého nejslavnějšího díla "Babička" dostala den před svou smrtí.
3. Božena Němcová prožila mnoho let svého života, zvláště na jeho sklonku, v ponižující chudobě, často i v hladu. Mnohokrát musela žádat známé o výpomoc, nebo žila na dluh.
4. Jistě všichni víme, že je Božena Němcová vyobrazena na české pětisetkoruně, ale proč si tuto skutečnost nepřipomenout :-)