Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá 10:00-18:00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
03.12.2021
Možnosti platby
Rozšířili jsme síť partnerských platebních společností a nově můžete kromě stávajících možnosti platby Dobírkou, Převodem na účet, Platbu kartou, Onli... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
6. 6. - Den, kdy se narodil Alexandr Sergejevič Puškin
06.06.2022 Významné dny
6. 6. - Den, kdy se narodil Alexandr Sergejevič Puškin
6. června roku 1799 se narodil Alexandr Sergejevič Puškin číst celé
4. 6. - Den, kdy se narodila Angelina Jolie
04.06.2022 Významné dny
4. 6. - Den, kdy se narodila Angelina Jolie
4. června roku 1975 se narodila herečka Angelina Jolie číst celé
3. 6. - Den, kdy se narodil Jiří Langmajer
03.06.2022 Významné dny
3. 6. - Den, kdy se narodil Jiří Langmajer
3. června roku 1966 se narodil herec Jiří Langmajer číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Naše zboží - blog
  3. Významné dny
  4. 29.9. - Světový den Srdce

29.9. - Světový den Srdce

Dnes v neděli 29. září je Světový den srdce. Podle zjištění Světové federace srdce jsou onemocnění srdce a mrtvice hlavními příčinami úmrtí na celém světě. Světový den srdce (WHD) je životně důležitá globální platforma, která propaguje povědomí a povzbuzujeme jednotlivce, rodiny, komunity a vlády, aby jednali v rámci zlepšení svého chvování ke svému srdci.

Na celém světě se kolem 29. září a kolem něj budou konat tisíce akcí pro propagaci a osvěty: od procházek, běhů a sportovních akcí, po koncerty, veřejné přednášky, promítání a kampaně na sociálních médiích.

Světový den srdce je celosvětová kampaň, během níž se jednotlivci, rodiny, komunity a vlády na celém světě účastní činností, které mají na starosti zdraví srdce a ostatních . Prostřednictvím této kampaně Světová srdeční federace spojuje lidi ze všech zemí a pozadí v boji proti zátěži CVD a inspiruje a řídí mezinárodní akce na podporu zdravého života po celém světě. WHF a její členové se domnívají, že neexistuje spravedlnost a lidská práva bez zdravotní spravedlnosti a zdravého srdce pro všechny. Bez ohledu na zemi, region, původ, rasu, pohlaví, věk, vzdělání a příjmy má každý člověk právo na kardiovaskulární zdraví a pohodu prostřednictvím podpory zdraví, přístupu k prevenci, kontrole a léčbě kardiovaskulárních chorob. 

Den životně důležitého orgánu, který je zodpovědný za pumpování krve po celém našem těle byl založený v roce 2000 a je každoročně organizovaný Světovou federací srdce a Světovou zdravotnickou organizací.

Letošním tématem je: "Slibme si, že budeme žít zdravěji"

Tento významný den sjednocuje lidi ze všech států a prostředí v boji proti kardiovaskulárním onemocněním a inspiruje k pořádání mezinárodních akcí na podporu zdravého životního stylu. Tento rok je hlavní myšlenkou sdílet mezi sebou informace, jakým způsobem lze srdce udržovat zdravé a inspirovat tak miliony dalších lidí po celém světě. Ačkoli není péče o srdce ničím složitým, čísla týkající se onemocnění srdce jsou stále alarmující! Podle zjištění Světové federace srdce jsou onemocnění srdce a mrtvice hlavními příčinami úmrtí na celém světě. Každoročně zabíjí v průměru kolem 17 milionů lidí, což je větší množství úmrtí než na nádorová onemocnění, HIV, AIDS a malárii dohromady. 80% předčasných úmrtí na KVO by se dalo zabránit, kdyby byly kontrolovány čtyři hlavní rizikové faktory - konzumace tabáku, nezdravá strava, fyzická nečinnost a škodlivé pití alkoholu. Pokud se situace nezlepší očekává se že CVD způsobí do konce roku 2030 až 23 milionů umrtí. Světový den srdce hraje při změně tohoto všeho zásadní roli. Je to životně důležitá globální platforma, kterou můžeme my, stejně jako naši členové, skupiny pacientů a příznivci, použít ke zvýšení povědomí a povzbuzení jednotlivců, rodin, komunit a vlád, aby nyní jednali . Ve všech zařízeních primární zdravotní péče lze zajistit, aby měl každý přístup k základním lékům NCD a těm, kteří to potřebují, byla poskytnuta odpovídající léčba a aby byly zajištěny základní zdravotní technologie. Společně máme sílu snížit zátěž a předčasné úmrtí na CVD, pomáhat lidem na celém světě žít déle, lépe, srdečně zdravě.

Světová srdeční federace byla původně založena v roce 1978 sloučením Mezinárodní kardiologické společnosti (ISC) a Mezinárodní kardiologické federace (ICF) pod názvem Mezinárodní společnost a Federace kardiologie (ISFC). V roce 1998 ISFC změnila svůj název na Světovou srdeční federaci a od té doby se stala základním kamenem oblasti kardiovaskulárního zdraví, v současné době spolupracuje s více než 200 členy a partnery po celém světě. V roce 1996 navázala dohoda mezi UNESCO, Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a Světovou srdeční federací pokračující spolupráci na různých projektech, jako je prevence revmatické horečky a srdečních chorob, Chagasova choroba a rizikové faktory u dětí ve školním věku v rozvojové země Světová srdeční federace je nyní Světovou zdravotnickou organizací uznána jako její vedoucí partner v oblasti prevence kardiovaskulárních chorob (CVD) a jsme úzkým partnerem oddělení nekomunikovatelných nemocí Světové zdravotnické organizace . To je významný úspěch. 

V květnu 2012 se světoví vůdci zavázali snížit do roku 2025 celosvětovou úmrtnost na nepřenosné nemoci (NCD) o 25% . Kardiovaskulární onemocnění (CVD) je zodpovědné za téměř polovinu všech úmrtí na NCD, což z něj činí světového jedničky zabijáka. Světový den srdce je proto ideální platformou pro komunitu CVD, která se sjednotí v boji proti CVD a sníží globální zátěž chorob.  Spolu s dalšími nepřenosnými nemocemi přispívá CVD k chudobě, zejména v zemích s nízkými a středními příjmy, a to díky masivním výdajům na zdraví a vysokým výdajům mimo kapsu. V důsledku toho CVD představuje velkou zátěž pro ekonomiky zemí s nízkými a středními příjmy. Sdílením znalostí, doporučení a strategií se můžeme navzájem inspirovat k tomu, abychom byli zdravější srdce. Vlády a ministerstva zdravotnictví musí přesně pochopit rozsah problému investováním do sledování a monitorování CVD. Země by také měly provádět intervence v celé populaci za účelem snížení CVD, včetně: 

Komplexní politiky kontroly tabáku. Daně snižující příjem potravin s vysokým obsahem tuku, cukru a soli, Pěší a cyklostezky pro zvýšení fyzické aktivity, Strategie snižování škodlivého užívání alkoholu, Zdravá školní jídla pro děti

Proč slavit Světový den srdce?
Přejídání, nedostatek pohybu, nezdravé stravování, vysoký krevní tlak a vysoká hladina cholesterolu jsou faktory, které mohou za srdeční onemocnění. Poselstvím Světového dne srdce je ukázat, že srdečním chorobám lze předejít. Cílem je pak zlepšit povědomí o prevenci a možných rizicích spojených s nedodržováním zdravého životního stylu. Což je velmi důležité – zvláště dnes – v době, kdy neustále stoupá počet dětí trpících obezitou. V tento den probíhají na všech možných místech po celém světě akce na podporu boje proti srdečním onemocněním, jako jsou různé běhy, zdravotní prohlídky, přednášky či výstavy. Do akce je zapojeno také mnoho zdravotnických zařízení, která v tento den nabízí měření hladiny cholesterolu a cukru v krvi, měření krevního tlaku či poradenství v oblasti zdravého stravování a prevence kardiovaskulárních chorob.

Srdce je srdcem vašeho zdraví
Srdce je pro náš život jedním z nejdůležitějších orgánů a je proto žádoucí k němu tak přistupovat. Mnoho lidí podceňuje pravidelné prohlídky u lékaře a netuší, že již nějakým onemocněním, které vede ke kardiovaskulárním chorobám, trpí. Častým, a také skrytým problémem, bývá vysoký krevní tlak, který se v dnešní době řadí mezi civilizační onemocnění. Optimální hodnota tlaku krve je 120 až 130 na 70 až 85 mmHg. Zvýšený krevní tlak se nazívá Hypertenze a trápí až 40 % dospělých v České republice. U mužů je výskyt ještě častější a třetina pacientů vůbec netuší, že hypertenzí trpí. Navíc s věkem počet hypertoniků ještě stoupá. Proto je velmi důležité znát hodnotu svého krevního tlaku, aby se daly problémy s ním spojené včas řešit.

Většina pacientů si neumí správně změřit tlak
Během průzkumu trhu, studie Perleberg v Itálii a Velké Británii v roce 2014, se ukázalo, že 1 ze 3 lidí si měří tlak nesprávně v důsledku chybné pozice standardní manžety na paži. Také se prokázalo, že správné umístění manžety je často podceňovanou chybou. Standardní manžety musí být umístěny přesně proti tepně na horní části paže, aby se snížilo riziko nepřesného měření. Doporučují se proto klinicky ověřené tlakoměry s tzv. intelli manžetou, která má oproti klasickým manžetám větší snímací plochu a je tedy prakticky nemožné její nevhodné umístění. Výsledky jsou vždy přesné. Krevní tlak si měřte opakovaně, alespoň dvakrát ráno a dvakrát večer, ideálně 7 dní před návštěvou lékaře. Dlouhodobě pak stačí 1 – 2 x týdně.

Jak předcházet vysokému krevnímu tlaku?
Příčina vysokého tlaku není obvykle známá. Může se jednat o genetickou predispozici, ale také o nadměrný příjem soli, alkoholu, kouření, obezitu a stres. Abyste předešli riziku vzniku hypertenze, snažte se být fyzicky aktivní alespoň 30 – 60 minut denně. Se zdravým životním stylem se kromě dostatečného pohybu pojí také zdravé stravování. Jezte proto dostatek zeleniny, ovoce, ryb, luštěnin, ořechů a zbytečně si nepřisolujte jídlo. Důležitá je i psychická pohoda. Stres je významným faktorem ovlivňujícím hladinu krevního tlaku. Omezte příjem alkoholu a nekuřte.

Termín „kardiovaskulární onemocnění“ (CVD) označuje jakékoli onemocnění srdce, cévní onemocnění mozku nebo onemocnění krevních cév . Více lidí umírá na CVD po celém světě než z jiných důvodů: podle Světové zdravotnické organizace každý rok přes 17,9 milionu. Z těchto úmrtí je 80% způsobeno ischemickými chorobami srdce (např. Srdeční infarkt) a cerebrovaskulárními chorobami (např. Mozkovými příhodami) a většinou postihují země s nízkými a středními příjmy.

Srdce je nejsilnější sval v těle o velikosti pěsti. Přestože je vaše srdce působivé a silné, může se stát zranitelným také kvůli obvyklým rizikovým faktorům, jako je kouření, konzumace nezdravé stravy nebo stres . Kontrola těchto klíčových rizikových faktorů a pravidelné sledování krevního tlaku může snížit riziko jednotlivce na KVO. Systém může být také oslaben již existujícím srdečním stavem a dalšími fyziologickými faktory, včetně hypertenze nebo vysokého krevního cholesterolu. Když jsou funkce vašeho srdce oslabeny, je to známé jako kardiovaskulární onemocnění, což je široký pojem, který pokrývá jakoukoli poruchu systému, který má srdce ve svém středu. Existuje mnoho rizikových faktorů spojených s ischemickou chorobou srdeční a cévní mozkovou příhodou. Některé rizikové faktory, jako je rodinná anamnéza, nelze upravit, zatímco jiné rizikové faktory, jako je vysoký krevní tlak, lze upravit léčbou. Pokud máte rizikový faktor, nemusíte se nutně vyvinout kardiovaskulární onemocnění. Ale čím více rizikových faktorů máte, tím větší je pravděpodobnost, že nebudete, pokud nepřijmete opatření k úpravě rizikových faktorů a nepokusíte se jim zabránit ohrožení zdraví srdce.

Naštivte svého zdravotnického pracovníka a požádejte o několik jednduchých kontrol:

Požádejte jej, aby změřil hladinu cholesterolu, hmotnost a index tělesné hmotnosti (BMI), krevní tlak a glukózu v krvi.

Vysoká hladina glukózy v krvi (krevní cukr), může naznačovat cukrovku. CVD představuje 60% všech umrtí u lidí s diabetem, takže pokud je diagnostikována a neléčena, může vás vystavit zvýšenému riziku srdečních chorob a cevní mozkové příhody.

Vysoký krevní tlak je pro CVD rizikovým faktorem číslo jedna. Říká se tomu "tichý zabiják", protože obvykle nemá žádné varovné příznaky a symptomy a mnoho lidí si ani neuvědomuje, že ho mají.

Pochopení příznaků a příznaků srdečního infarktu
Více než 70% všech srdečních a dýchacích stavů se vyskytuje v domácnosti, když je přítomen rodinný příslušník a může pomoci oběti. Promluvte si se svým zdravotníkem o kurzech místní kardiopulmonální resuscitace (CPR), abyste v případě infarktu mohli pomoci blízkým. Pokud máte podezření, že některý člen rodiny trpí srdečním infarktem nebo mrtvicí, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Cholesterol

Cholesterol je vosková, tukem podobná látka, kterou tělo používá k vytváření buněčných stěn a vytváření několika základních hormonů. Vaše játra produkují cholesterol a absorbujete ho ze živočišných tuků, které jíte. Cholesterol je přenášen krví částicemi nazývanými lipoproteiny. Existují dva typy: lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL) a lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL). Bývalý nese cholesterol kolem těla v krvi a druhý transportuje cholesterol z krve do jater. Pokud je cholesterol příliš vysoký nebo hladiny obou typů jsou mimo rovnováhu (dyslipidémie), může cholesterol ucpávat tepny ovlivňující tok krve.

Triglyceridy

Triglyceridy jsou tuky v krvi, které jsou důležité pro svalovou energii. Cestují krví v lipoproteinech. Jak hladiny triglyceridů stoupají, hladiny HDL cholesterolu klesají. Vysoké hladiny triglyceridů zvyšují riziko srdečních chorob. Ve vzácných případech může velmi vysoká hladina vést k pankreatitidě. Mezi stavy, které mohou způsobit vysoké triglyceridy, patří obezita, špatně kontrolovaný diabetes, pití přílišného množství alkoholu, hypotyreóza a onemocnění ledvin.

Kouření

Užívání tabáku a vystavení pasivního kouření zabije 6 milionů lidí ročně a odhaduje se, že způsobí téměř 10% CVD. Vystavení pasivnímu kouři každoročně zabije 600 000 lidí; 28% z nich jsou děti. Během dvou let od ukončení kouření je riziko koronárních srdečních chorob podstatně sníženo. Do 15 let se riziko CVD vrací k riziku nekuřáka. Kouření poškozuje výstelku krevních cév, zvyšuje tukové usazeniny v tepnách, zvyšuje srážení krve, nepříznivě ovlivňuje hladinu lipidů v krvi a podporuje křeče koronárních tepen. Nikotin urychluje srdeční frekvenci a zvyšuje krevní tlak.

Strava

Strava hraje významnou roli při ochraně nebo predispozici lidí k srdečním onemocněním. Bylo prokázáno, že strava s vysokým obsahem živočišných tuků, s nízkým obsahem čerstvé zeleniny a ovoce a s vysokým obsahem alkoholu zvyšuje riziko srdečních chorob. Přijetí stravy s nízkým obsahem tuku a solí má dlouhodobě ochranný účinek. To znamená celá zrna, ovoce a zeleninu.

Příznaky infarktu

Příznaky srdečního infarktu u člověka jsou intenzivní bolest na hrudi, bolest v levé paži nebo čelisti a potíže s dýcháním. Žena může mít některé stejné příznaky, ale její bolest může být rozptýlenější, šíří se na ramena, krk, paže, břicho a dokonce i na záda. Žena může pociťovat bolest spíše jako zažívací potíže. Bolest nemusí být konzistentní. Nesmí to být bolest, ale nevysvětlitelná úzkost, nevolnost, závratě, bušení srdce a studený pot. Ženskému infarktu mohla předcházet nevysvětlitelná únava. Ženy mají také tendenci mít závažnější první srdeční infarkty, které častěji vedou k úmrtí, ve srovnání s muži.

Dědičnost onemocněni:

Srdeční choroby mohou běžet v některých rodinách. Ale i když zdědíte rizikové faktory, které vás predisponují k srdečním onemocněním, jako je vysoký cholesterol v krvi, vysoký krevní tlak, cukrovka nebo nadváha, existují opatření, která můžete podniknout a která vám pomohou vyhnout se rozvoji kardiovaskulárních chorob. Naučte se, jak můžete chránit své srdce.

Hypertenze:

Optimální krevní tlak je definován jako systolický krevní tlak menší než 120 mmHg. Hladina zvýšeného krevního tlaku, u které bylo prokázáno, že vyšetření a léčba je prospěšnější než poškození, se nazývá „hypertenze“. Toto je obecně definováno jako systolický krevní tlak 140 mmHg a / nebo diastolický krevní tlak při nebo nad 90 mmHg. Systolický krevní tlak je maximální tlak v tepnách, když se srdce stahuje. Diastolický krevní tlak je minimální tlak v tepnách mezi srdečními kontrakcemi.

Krevní tlak:

Krev, která se pohybuje přes vaše tepny, tlačí na stěny tepen; tato síla se měří jako krevní tlak. Ke zvýšenému krevnímu tlaku dochází, když se velmi malé tepny (arterioly) dotáhnou. Vaše srdce musí tvrději pracovat, aby pumpovalo krev menším prostorem a tlak uvnitř cév roste. Neustálý přetlak na stěnách tepen je oslabuje, takže jsou náchylnější k ateroskleróze.

Oficiální stránky Světového dne Srdce

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky