- Kategorie blogu
- Naše zboží - rady tipy
- Významné dny
- Co se kde děje?



Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
- Úvod
- Naše zboží - blog
- Významné dny
- 27. 1. - Den, kdy byla založena organizace National Geographic Society
27. 1. - Den, kdy byla založena organizace National Geographic Society
National Geographic Society je nezávislá nezisková vzdělávací instituce, která byla založena 27. ledna roku 1888 na základě večerního ujednání třiceti tří nadšenců, kteří se sešli již dříve a to 13. ledna ve washintonském klubu "Cosmos Club". Hlavní myšlenka spočívala ve "zvýšení a rozšíření geografických znalostí". Prvním prezidentem se stal Gardiner Greene Hubbard.
Historie
National Geographic Society začala jako klub pro elitní skupinu akademiků a bohatých patronů, kteří se zajímají o cestování a průzkum. Během 13. ledna roku 1888, se shromáždilo 33 průzkumníků a vědců v soukromém klubu Cosmos Clubu ve Washingtonu, DC, pod záminkou organizování společnosti pro zvýšení a šíření geografických znalostí. Po přípravě ústavy a plánu organizace byla 27. ledna National Geographic Society oficiálně spuštěna a jejím prezidentem se stal Gardiner Greene Hubbard jehož v roce 1897 vystřídal jeho zeť Alexander Graham Bell.
V roce 1899 byl Gilbert Hovey Grosvenor jmenován prvním na plný úvazek zaměstnaným editorem časopisu National Geographic, který během pár let zvýšil prodej časopisu v nákladu 1000 výtisku měsíčně na počet 2 000 000 prodávaných výtisku měsíčně a sloužil organizaci až do roku 1954.
Současnost
V současnosti je National Geographic Society jedním z největších neziskových vědeckých a vzdělavacích organizací na světě se sídlem ve Washingtonu. Mezi hlavní zájmy patří geografie, archeologie a přírodní vědy. Součástí je také podpora ochrany životního prostředí, uchování historie a studie o světové kultuře a historii. Řídí jej správní rada, jejíž 21 členů tvoří významní pedagogové, obchodní vedoucí pracovníci, bývalí vládní úředníci a ochránci přírody. Organizace sponzoruje a financuje vědecký výzkum a průzkum. National Geographic udržuje muzeum pro veřejnost ve svém sídle ve Washingtonu, DC.
Prostřednictvím dceřiné společnosti National Geographic Partners společnost vydává časopis "National Geographic" a také další časopisy, knihy, školní produkty, mapy, webové a filmové produkty v mnoha jazycích a zemích. Různé média National Geographic pak sleduje měsíčně přes 280 milionů lidí. National Geographic má maloobchodní prodejny ve Washingtonu, Londýně, Sydney a Panamě. National Geographic pomohlo sponzorovat populární putovní exponáty, například výstavu "King Tut". Jeho vzdělávací nadace poskytuje granty vzdělávacím organizacím a jednotlivcům na zlepšení geografického vzdělávání. Výbor pro výzkum a průzkum udělil více než 11 000 grantů na vědecký výzkum a průzkum.
Předsedou National Geographic Society je Jean Case a generálním ředitelem je Michael Ulica. Šefredaktorem časopisu National Geographic je Susan Goldbergová. V březnu roku 2019 se majoritním vlatníkem National Geographic Partners stala společnost Walt Disney Company.
Oficiální stránky organizace najdete zde a jejich českou verzi poté zde.
Ocenění
Bývalý předseda Gilbert Melville Grosvenor obdržel v roce 2005 prezidentskou medaili svobody za své vedení ve vzdělávání v zeměpisu. V roce 2004 byla budova ředitelství National Geographic Society ve Washingtonu, DC, jednou z prvních, která získala "Green" certifikaci od společnosti Global Green. O dva roky později získali cenu Prince of Asturias Award za komunikaci a humanitní vědy v Oviedu ve Španělsku.
Zajímavosti
1. Vlajka National Geographic Society byla na první cestě člověka na Měsíc, když ji měl u sebe Neil Armstrong. Byla také na dalších výjimečných místech jako na nejvyšším místě na Zemi - na Mount Everestu, a na nejnižším bodě zemského povrchu - na dně Mariánského příkopu, stejně jako i na jižním a severním pólu.
2. V současnosti pro projekty National Geographic pracuje 140 vědců a průzkumníků v 90 zemích světa.
3. Dobrodružné příběhy hrdinů jako Tintin nebo Kačer Skrblík se inspirovaly v příbězích otištěných na stránkách National Geographic.
4. Výzkumník National Geographic Paul Sereno objevil nové druhy dinosaurů téměř na každém kontinentu. Taktéž se mu podařilo odkrýt fosílie obřího krokodýla dlouhého jako autobus.
5. Časopis National Geographic vychází ve 36 jazycích, například i v perštině, arabštině, hebrejštině nebo mandarínštině, a čte jej neuvěřitelných 60 milionů čtenářů každý měsíc!
6. Sbírka fotografií a obrázků National Geographic obsahuje 11 a půl milionu položek.