Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá 10:00-18:00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
03.12.2021
Možnosti platby
Rozšířili jsme síť partnerských platebních společností a nově můžete kromě stávajících možnosti platby Dobírkou, Převodem na účet, Platbu kartou, Onli... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
6. 6. - Den, kdy se narodil Alexandr Sergejevič Puškin
06.06.2022 Významné dny
6. 6. - Den, kdy se narodil Alexandr Sergejevič Puškin
6. června roku 1799 se narodil Alexandr Sergejevič Puškin číst celé
4. 6. - Den, kdy se narodila Angelina Jolie
04.06.2022 Významné dny
4. 6. - Den, kdy se narodila Angelina Jolie
4. června roku 1975 se narodila herečka Angelina Jolie číst celé
3. 6. - Den, kdy se narodil Jiří Langmajer
03.06.2022 Významné dny
3. 6. - Den, kdy se narodil Jiří Langmajer
3. června roku 1966 se narodil herec Jiří Langmajer číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Naše zboží - blog
  3. Významné dny
  4. 26. 4. - Den, kdy se narodil Jet Li

26. 4. - Den, kdy se narodil Jet Li

Li Lien-ťie, narozený 26. dubna roku 1963 v Pekingu, známý pod uměleckým jménem Jet Li, je čínský filmový herec, mistr bojových umění a wu-šu, který v současné době žije v Singapuru.

Původ, dětství a Wushu

Li se narodil v Pekingu v Číně a byl nejmladší ze dvou chlapců a dvou dívek. Když mu byly dva roky, jeho otec zemřel a jeho rodina pak žila pouze s matkou ve velké chudobě. Když mu bylo 8 let, všimli si jeho talentu Wushu na školním letním kurzu a následně vstoupil do Pekingského týmu wushu, kde intenzivně trénoval pod vedením uznávaných učitelů Wushu - Wu Pinem a Li Junfegem a o 3 roky později vyhrál své první národní mistrovství za pekingský Wushu Team, i když soutěžil proti výrazně starším bojovníkům. Po svém prvním vítězství na turnaji v 11 letech a následném představení v Bílém domě jej dokonce tehdejší prezident USA - Richard Nixon požádal, zda by mu nedělal osobního strážce, to ale Li odmítl, s tím, že až vyroste, nechce bránit jednotlivce, ale miliardu čínských krajanů. 

Mistr bojových umění 

Během působení v Pekingském týmu Wushu pak získal na čínských mistrovstvích celkem 15 zlatých a jednu stříbrnou medaili. Li je mistrem několika stylů wushu a ovládá především severní Shaolinské styly jako Chángguána, Fanziquán, ale také další umění, včetně Baguazhang, Taijuquan, Xing Yi Quan, Zui Quan, Ying Zhao Quan, Tanglangquan, Sanjiegun, Gún, Dao nebo Jian. Již v 18 letech s wu-šu kvůli zranění kolene skončil a dal se na dráhu herce.

Čínský film

Sláva získaná jeho sportovními výhrami vedla ke kariéře filmové hvězdy bojových umění, počínaje pevninskou Čínou a poté v Hongkongu. V roce 1982 na Filipínách získal pseudonym Jet Li kvůli lepší výslovnosti a jeho rychlosti. Ve stejném roce debutoval snímkem "Klášter Shaolin" a poté účinkoval v úspěšných filmech "Bojová umění Shaolinu" nebo "Odpalík". V roce 1991 poprvé ztvárnil národního hrdinu Wong Fei Hunga v triologii filmu "Kdysi dávno v Číně" a následně si před přesunem do Hollywoodu zahrál ještě ve filmech "Mistr, Fang Shi Yu, Legenda o Červeném draku, Pěst legendy, Tajemná schránka" nebo "Tenkrát v Číně a Americe".

Přesun do Hollywoodu a západní filmy

V roce 1998 debutoval v Hollywoodu v americkém filmu "Smrtonostná zbraň 4" a o 2 roky později si zahrál hlavní roli ve snímku "Romeo musí zemřít". Následně si zahrál ve filmech "Polibek draka, Hrdina, Utržený ze řetězů, Od kolébky do hrobu" a v roce 2006 v epickém filmu "Obávaný bojovník". Následně si zahrál ve filmech "Boj, Válečníci, Zakázané království, Mumie: Hrob Dračího císaře, Legenda o ztraceném městě" nebo "The Expendables: Postradatelní" a v jeho pokračováních. Jeho posledním dokončeným filmem je v loni uvedený velkofilm "Mulan".

Osobní život

V roce 1987 si vzal za manželku členku týmu Pekingského Wushu - Huang Qiuyan, se kterou má dcery Si a Taimi, ale už za 3 roky se spolu rozvedli. Od roku 1999 je ženatý s herečkou Nina Li Chi, s níž má dcery Jane a Jadu. V roce 2004 byl na Maledivách se svou 4 letou dcerou Jane a roční Jardou při zemětřesení v Indickém oceánu a bylo vyhlášeno, že zemřel, ale ve skutečnosti utrpěl jen drobné zranění nohy, způsobené kusem plovoucího nábytku a rodina vyvázla bez větší ujmy. V roce 2009 se vzdal svého amerického občanství a stal se singapurským občanem.

Filantropie a další aktivity

Od roku 2006 je velvyslancem Čínského červeného kříže, kterému pravidelně přispívá z příjmů ze svých filmů. O rok později založil vlastní nadaci "The One Foundation", jenž podporuje mezinárodní úsilí v pomoci při katastrofách a také rozšiřuje povědomí o duševním zdraví a prevenci sebevražd.

V roce 2009 založil fitness program "Wuji" skládající se z bojových umění, jógy a pilates. V roce 2011 založil společnost "Taiji Zen", jenž se zabývá životním stylem a jejím posláním je šířit "Zdraví a štěstí pro všechny" prostřednictvím rovnováhy fyzické pohody a duševní zdatnosti.

Přesvědčení a záliby

Li je praktikem tibetského buddhismu a věří, že potíže každodenního života lze překonat pomocí náboženských filosofií. 

"Nikdy jsem si neřekl, že jsem nejlepší bojovník na světě. Pokud se někdo naučí bojovým uměním pouze pro boje na ulici a opírá se o něj jako o klíčovou zbraň, použije jej k šikaně a zastrašování ostatních, nemůže být tato osoba považována za skutečného bojovníka". Li říká, že vše, co chtěl světu říct, je obsaženo v jeho filmech "Hrdina, Utržený ze řetězu" a "Obavaný bojovník", jenž říkají, že utrpení jednoho člověka není nad utrpením národa, násilí není nikdy řešením a že největším nepřítelem člověka, je on sám.

Ve volném čase rád hraje badminton a stolní tenis, jezdí na kole, čte a medituje. Sbírá také vzácné tibetské korálky.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky