


Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
- Úvod
- Naše zboží - blog
- Významné dny
- 26. 11. - Den, kdy byla založena hokejová liga NHL
26. 11. - Den, kdy byla založena hokejová liga NHL
National Hockey League - NHL - je profesionální soutěž v ledním hokeji, které se účastní kluby ze Spojených států amerických a Kanady a je považována za nejprestižnější ligu světa.
Historie
Během roku 1917 proběhla série jednání účastníků profesionální hokejové organizace National Hockey Association, která provozovala od roku 1909 hokejovou ligu v provinciích Ontario a Québec v Kanadě. Jednání probíhalo mezi Eddie Livingstonem, který byl majitelem Toronto Blueshirts a ostatními vlastníky Montrealu Canadiens, Montrealu Wanderers, Toronto Maple Leafs a Quebec Bulldogs. Majitelé jednali o budoucnosti NHA především z důvodů udržení svých hráčů, kteří přecházeli do konkurenční soutěže Pacific Coast Hockey Association a 22. listopadu se dohodli na vzniku nové soutěžě - National Hockey League, která oficiálně vznikla o 4 dny později - 26. listopadu roku 1917.
Zakládajícími týmy byly členové NHA - Montreal Canadiens, Montreal Wanderers a Toronto Maple Leafs s novým týmem Toronto Arenas.
Začátky NHL
Prvním zápasem historie NHL bylo 19. prosince 1917 střetnutí Montreal Wanderers s Toronto Arenas v montrealské hale Westmount Arena s výsledkem 10:9 pro domácí Montreal a prvním vítězem Stanley Cup při existenci NHL se stalo Toronto Arenas po vítězství nad Vancouver Millionaries.
Přes prvopočáteční boj o přežití ligy byly týmy z NHL na ledě velmi úspěšné a od jejího vzniku se pouze v roce 1925 stalo, že Stanley Cup vyhrál tým z konkurenčních lig. V roce 1926 zanikly konkurenční ligy a tak o Stanley Cup soutěžili výhradně týmy z NHL a liga se začala následně rozšiřovat. Už v roce 1924 se jako první přidal vůbec první tým z USA Boston Bruins a poté také Montreal Maroons a o rok později New York Americans a Pittsburgh Pirates. V dalším roce se přidali New York Rangers, Chicago Black Hawks a Detroit Cougars (dnešní Red Wings).
V dalších letech ligu museli opustit 4 týmy a v roce 1942 tak vznikla takzvaná Originál Six, což byla skupina šesti týmů, ze kterých se skládala NHL mezi roky 1942-1967. Tu tvořili týmy Montreal Canadiens, Toronto Maple Leafs, Detroit Red Wings, Chicago Black Hawks, Boston Bruins a New York Rangers.
Rozkvět NHL
V sezóně 1967 - 1968 rozšířili ligu týmy Los Angeles Kings, Oakland Seals, Pittsburgh Penguins, Philadelphia Flyers, Minnesota North Stars a St. Louis Blues a o další 3 roky poté Vancouver Canucks a Buffalo Sabres. V roce 1972 přibyl New York Islanders a Atlanta Flames a další rok Calgary Flames. O další dva roky později Kansas City Scouts (dnešní New Jersey Devils) a Washington Capitals. V sezóně 1979 - 1980 se přidali k NHL Hartford Whalers (dnešní Carolina Hurricanes), Quebec Nordiques (dnešní Colorado Avalanche), Edmonton Oilers a Winnipeg Jets (dnešní Phoniex Coyotes). Po tomto rožšíření byla NHL v roce 1974 poprvé rozdělena na dvě konference - Západní a Východní.
Další rozšíření přinesl tým San Jose Sharks v roce 1991 a o rok později přibyla Ottawa Senators a Tampa Bay Lightning. Následující rok Anaheim Ducks a Florida Panthers a roku 1998 Nashville Predators. V roce 1999 pak Atlanta Thrashers (v roce 2011 se přestěhovala do Winnipegu jako Jets) a Minnesota Wild s Columbusem Blue Jackets. Nejnovějším členem NHL je od roku 2017 klub Vegas Golden Knights.
Současnost a pravidla
Ligu hraje již 31 mužstev, která jsou rozdělena do dvou konferencí, východní a západní. Obě konference jsou ještě rozděleny celkem na čtyři divize, každá po dvou. Ve východní konferenci jsou divize atlantická a metropolitní. V západní konferenci jsou divize pacifická a centrální. V každé divizi je osm týmů, pouze centrální divize zahrnuje sedm klubů.
Sezóna je rozdělena na dvě části. První je tzv. základní část, v níž každé družstvo odehraje 82 utkání a po skončení základní části nastává druhé kolo, tzv. play off. Do play off postupuje osm nejlepších družstev z každé konference a poté se hrají série na 4 vítězná utkání. Do play off postupují tři nejlepší celky z každé divize (celkem 12 týmů). Zbylá čtyři místa doplní držitelé tzv. divokých karet, jimiž jsou další dva nejlepší týmy z každé konference podle počtu bodů a příslušnost k divizi v jejich případě nehraje roli. Vítěz divize s největším počtem bodů se střetne s držitelem divoké karty s menším počtem bodů. Vítěz divize s menším počtem bodů se střetne s tím držitelem divoké karty, který má více bodů. Mužstva na druhé a třetí příčce v divizi budou v prvním kole play off hrát proti sobě. Vítězové druhého kola postoupí do finále konferencí a jejich vítězové si pak tradičně zahrají finále Stanley Cupu. Vítěz získává trofej pro vítěze - Stanley Cup. Po sezóně probíhá draft nováčků a nejlepší hráči uplynulé sezóny mohou být odměněni některou z trofejí.
Stanley Cup
Stanley Cup se nevyrábí každý rok, ale je to putovní pohár, který koluje mezi týmy. Každý tým si jej může ponechat do doby než bude znám nový šampion. Původní pohár je vyroben ze stříbra a má výšku 18,5 centimetru a průměr 29 centimetrů. Celá současná trofej, podstavec osazený kopií originálního poháru, je vyrobena ze stříbra a slitiny niklu, měří 89,54 centimetrů na výšku a váží 15,5 kilogramu.
Původní název zněl "Dominion Hockey Challenge Cup" a trofej věnoval roku 1892 kanadský generální guvernér Lord Stanley z Prestonu jako trofej pro nejlépe umístěný hokejový amatérský klub v Kanadě. V roce 1915 se dvě profesionální ligy, NHA a PCHA dohodly, že budou bojovat o Stanley Cup a od roku 1926 se o něj bojuje v NHL. Na podstavec Stanley Cupu se vyrývají jména hráčů, trenérů, managementu a personálu vítězného týmu.
Nejúspěšnějším týmem historie je Montreal Canadiens s 24 tituly, následuje Toronto Maple Leafs s 13 vítězstvími a Detroit Red wings s 11 zisky Stanleyvo poháru. Současný šampion je St. Louis Blues.
Další trofeje udělované v NHL
Týmové: NHL uděluje další týmové trofeje a to od roku 1994 Price of Wales Trophy pro vítěze play off východní konference a Clarence Sutherland Campbell Bowl pro vítěze play off západní konference a od roku 1986 President's Trophy pro nejlepší tým po základní části.
Individuální: Je udělováno také mnoho individuálních cen. Tou vůbec první byla v roce 1924 Hart Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče pro tým podle novinářu v základní části. Další rok přibyla cena pro nejslušnějšího hráče s názvem Lady Byng Memorial Trophy a v roce 1927 Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře.
Další individuální ocenění jsou: Lifetime Achievement Award - Celoživotní přínos NHL, Art Ross Trophy - Nejproduktivnější hráč po základní části, Maurice "Rocket" Richard Trophy - Nejlepší střelec v základní části, Calder Memorial Trophy - Nejlepší nováček, James Norris Memorial Trophy - Nejlepší obránce, Ted Lindsay Award - Nejužitečnější hráč pro mužstvo v základní části dle hlasování hráčů, Conn Smythe Trophy - Nejužitečnější hráč v play off, Frank J. Selke Trophy - Nejlépe bránící útočník, William M. Jennings Trophy - Pro brankáře týmu s nejmenším počtem obdržených branek, Jack Adams Award - Nejlepší trenér, Bill Masterton Memorial Trophy - Cena za vytrvalost, sportovního ducha a oddanost hokeji, King Clancy Memorial Trophy - Cena pro hráče, v jehož osobě se nejlépe spojují hráčské a lidské kvality, Mark Messier Leadership Award - Největší vůdčí schopnosti na ledě i mimo něj, Roger Crozier Grace Award - Nejlepší % úspěšnost brankářských zákroků, General Manager of the Yer Award - Cena pro nejlepšího generálního manažera a Foundation Player Award - Cena za charitativní činnost.
Legendy NHL
Mezi legendy NHL můžeme zařadit hráče jako: Derek Sanderson, Denis Potvin, Börje Salming, Michel Goulet, Mario Lemieux, Lester Patrick, Mark Messier, Pelle Lindbergh, Conn Smythe, Bryan Hextall, Chris Chelios, Cam Neely, Peter Šťastný, Bryan Trottier, Wayne Gretzky, Mike Bossy, Phil Esposito, Stan Mikita, Syl Apps, Ted Lindsay, Tim Kerr, Hobey Baker, Charlie Conacher, Jari Kurri, Jean Beliveau, Marcel Dionne, Maurice Richard, Gordie Howe, Guy Lafleur, Hector Blake, Toe Blake, Dale Hawerchuk, Gilbert Perreault, Bill Cowley, Bob Gainey, Bobby Clarke, Bobby Hull, Bill Barber, Bill Cook, Andrew Bathgate, Aurel Joliat, Babe Dye, Red Kelly, Vjačeslav Fetisov, Tim Horton, Dit Clapper, Ace Bailey, Alex Delvecchio, Douglas Bentley, Francis Clancy, Red Dutton, Turk Broda Bobby Orr, Doug Harvey, Ken Dryden, Ron Hextall, Tony Esposito, Harry Lumley, Chuck Gardiner, Francis Brimsek, George Hainsworth, John Bucyk, Bill Durnan, Bill Ranford, Clint Benedict, Andy Moog, Alexander Ovečkin, Sidney Crosby, Sid Abel, Andy Bathgate, Jean Beliveau, Max Bentley, Mike Bossy, Ray Bourque, Martin Brodeur, Johny Bower, Turk Broda, Johny Bucyk, Pavel Bure, King Clancy, Bobby Clarke, Paul Coffey, Yvan Cournoyer, Pavel Dacjuk, Alex Delvecchio, Bill Durnan, Sergej Fjodorov, Peter Forsberg, Ron Francis, Grant Fuhr, Mike Gartner, Bernie Geoffrion, Glen Hall, Dominik Hašek, Tim Horton, Gordie Howe, Jaromír Jágr, Patrick Kane, Duncan Keith, Red Kelly, Ted Kennedy, Dave Keon, Elmer Lach, Pat Lafontaine, Brian Leetch, Jacques Lemaire, Nicklas Lidstrom, Eric Lindros, Ted Lindsay, Al Macinnis, Frank Mahovlich, Stan Mikita, Mike Modano, Dackie Moore, Howie Morenz, Scott Niedermayer, Joe Nieuwendyk, Adam Oates, Bernie Parent, Brad Park, Jacques Plante, Chris Pronger, Jean Ratelle, Henri Richard, Maurice Richard, Larry Robinson, Luc Robitaille, Patrick Roy, Joe Sakic, Denis Savard, Serge Savard, Terry Sawchuk, Milt Schmidt, Teemu Selanne, Brendan Shanahan, Eddie Shore, Darryl Sittler, Billy Smith, Scott Stevens, Mats Sundin, Janathan Toews, Bryan Trottier, Gerges Vezina, Steve Yzerman.
Zajímavosti a rekordy
1. Nejproduktivnějším hráčem NHL je nedostižitelný Wayne Gretzky s 3239 body, na druhém místě je Mark Messier s 2282 body a třetí je český Jaromír Jágr s 2122 body. Nejproduktivnější hrající hráč je Joe Thornton s 1618 body. Druhým v pořadí aktivních hráčů a adeptem na první pětku v historii je Sidney Crosby, který již ve svých 32 letech nasbíral 1419 kanadských bodů.
2. 23. března 1952 vstřelil Bill Mosienko "hattrick" během 21 vteřin, což se v žádném hokejovém zápase doposud nikomu dalšímu nepovedlo.
3. 21. ledna 1945 nastřílel Boston Bruins v utkání proti New York Rangers 4 góly během jedné minuty a dvaceti sekund.
4. V sezóně 1985 - 1986 nasbíral Wayne Gretzky neuvěřitelných 215 bodů za 52 gólů a 163 asistencí, čímž utvořil světový rekord v bodování jednoho hráče v jedné soutěži.
5. V sezóně 1997 - 1998 se poprvé NHL přerušila a mohl se uskutečnit "turnaj století" na zimních olympijských hrách v Naganu i s hráči z NHL.
6. První americké finále se odehrálo v roce 1928 mezi Bostonem Bruins a New Yorkem Rangers vítězně pro Boston.
7. V sezóně 1930 se poprvé vyhlašoval All-Star Team.
8. Nejdelší střetnutí v historii Stanleyova poháru se hrálo 25. března 1936 a trvalo téměř pět hodin! Šlo o semifinále mezi Detroit Red Wings - Montreal Maroons. Detroit nakonec vstřelil rozhodující gól na 1:0 po 176. minutách a 30 vteřinách.
9. Dne 18. ledna roku 1958 si poprvé zahrál soutěž první hráč černé pleti Willie O'Ree.