Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá 10:00-18:00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
03.12.2021
Možnosti platby
Rozšířili jsme síť partnerských platebních společností a nově můžete kromě stávajících možnosti platby Dobírkou, Převodem na účet, Platbu kartou, Onli... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
6. 6. - Den, kdy se narodil Alexandr Sergejevič Puškin
06.06.2022 Významné dny
6. 6. - Den, kdy se narodil Alexandr Sergejevič Puškin
6. června roku 1799 se narodil Alexandr Sergejevič Puškin číst celé
4. 6. - Den, kdy se narodila Angelina Jolie
04.06.2022 Významné dny
4. 6. - Den, kdy se narodila Angelina Jolie
4. června roku 1975 se narodila herečka Angelina Jolie číst celé
3. 6. - Den, kdy se narodil Jiří Langmajer
03.06.2022 Významné dny
3. 6. - Den, kdy se narodil Jiří Langmajer
3. června roku 1966 se narodil herec Jiří Langmajer číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Naše zboží - blog
  3. Významné dny
  4. 21.10. - Den, kdy se narodil Alfred Nobel

21.10. - Den, kdy se narodil Alfred Nobel

Alfred Bernhard Nobel, narozený 21. října 1833 ve švédském Stockholmu byl chemik a vynálzce dynamitu. Na základě jeho závěti jsou každoročně udělovány Nobelovy ceny. Na jeho počest byl jeho jménem pojmenován chemický prvek nobelium.

Narodil se v bohaté stockholmské podnikatelské rodině. Byl třetím synem inženýra a vynálzce Immanuela Nobela a Andriette Ahlsell Nobelové pocházející z bohaté rodiny. Alfred měl také dva starší bratry Roberta a Ludwiga a jednoho mladšího bratra Emila. Když mu bylo devět let, přestěhoval se s rodiči z Finska do Petrohradu, kde jeho otec podnikal. Měl velmi dobré soukromé vzdělání a v 17 letech mluvil nejen švédsky ale také francouzsky, anglicky, německy a rusky. Měl veliké znalosti v oboru chemie. Věnoval se literatůře a přírodním vědám. Své vzdělání poté dokončil v Paříži a USA. Na univerzitě v Turíně pracoval v laboratoři známého chemika Théophila-Jules Pelouzea. Tam potkal italského chemika Ascania Sobrera, který v roce 1847 vynalezl vysoce výbušnou kapalinu-nitroglycerin. Alefrad Nobel se začal věnovat studiu výbušnin, zvláště problematice bezpečné výroby a manipulace s nitroglycerinem. V roce 1863 se rodina vrátila do Švédska.

Při výzkumech v rodinné továrně v Helenborgu došlo k několika explozím. Při jedné z nich 3. září roku 1864 vybouchla celá továrna, zahynulo 5 zaměstnanců i Nobelův mladší bratr Emil. Otce z toho ranila mrtvice. Tehdy se Nobel zapřísáhl, že učiní práci s nitroglycerinem bezpečnější.

Výroba nitroglycerinu byla nebezpečná a ve Stockholmu byly veškeré pokusy s touto látkou zakázány. Nobel proto přesunul svou laboratoř na loď kotvící na jezeře Malaren. Jeho snaha byla nakonec úspěšná. V roce 1867 si nechává patentovat dynamit. Smíšením kapalného nitroglycerinu s hlinkou vytvořil tvarovatelnou hmotu, se kterou lze bezpečně manipulovat. Sestrojil také rozbušku, která přivede kusy dynamitu k explozi. Rozbuška byla odpalována pomocí zápalné šňůry. Vynález dynamitu omlouval Alfred Nobel celkem právem jako dobrodiní, jímž chtěl lidstvu poskytnou spolehlivou a bezpečnou důlní třaskavinu.

Vynález měl velký úspěch a dynamit se stal žádaným zbožím. Během času Alfred vybudoval továrny na 90 místech ve více než 20 státech. Nobel se věnoval rozvoji podnikání i rozvoji technologie výbušnin. Před svou smrtí vlastnil 355 patentů a nashromáždil obrovský majetek.

Z dalších vynálezů lze jmenovat například trhavou želatinu (vyrobenou z nitroglycerinu a střelné bavlny, patentovanou v roce 1867), později modifikovanou dalšími látkami. Velký význam má dodnes bezdýmý střelný prach, založený opět na kombinaci nitroglycerinu, střelné bavlny a dalších látek. První verze se nazývala balistit, pozdější používaná dodnes nese jméno kordit.

„Moje továrny na dynamit zřejmě ukončí války dříve než ty vaše kongresy. Ten den, kdy dva armádní sbory budou schopné zničit jeden druhého během sekundy, se všechny civilizované národy s hrůzou odvrátí od války a rozpustí své armády“

I když byl chemikem a podnikatelem, věnoval všechen volný čas literatuře, filozofii, psal básně, filozofické úvahy, dokonce i dramata, byl velkým čtenářem románů. Ačkoli si mohl koupit všechno na světě, žil jako světoběžník (nejvíce času trávil v Paříži) a byl obletován slavnými, nedokázal si „pořídit“ šťastný osobní život. Nikdy se neoženil. Cítil se osamělý a ve 43 letech se už považoval – i díky chatrnému zdraví – za opuštěného a uštvaného člověka bez lásky, bez přátel, bez domova.

Alfred Nobel zemřel 10. prosince 1896 v italském San Remu.

Ve své třetí závěti, sepsané roku 1895 pověřil švédskou Akademii věd rozdělováním různých cen a obdařil ji částkou 32 miliónů švédských korun. Tím založil fond, z něhož je každoročně od roku 1901 udělována Nobelova cena za fyziku, chemii, lékařství, literaturu, mírové snahy a od roku 1969 také za ekonomii. Nobelova cena je považovaná za nejvyšší ocenění, jakého se může umělci, vědci nebo státníkovi dostat.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky