- Kategorie blogu
- Naše zboží - rady tipy
- Významné dny
- Co se kde děje?



Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
- Úvod
- Naše zboží - blog
- Co se kde děje?
- 20.9.2019 startuje v Japonsku MS v Ragby
20.9.2019 startuje v Japonsku MS v Ragby
Mistrovství světa v ragby (oficiálně Rugby World Cup) je mezinárodní soutěž v rugby union, která se koná se od roku 1987 každé čtyři roky vždy v lichých letech, (aby nekonkurovalo MS ve fotbale a letním olympijským hrám, což jsou společně s MS v ragby největší sportovní akce planety vůbec) formou jednoho turnaje. Letošní MS je tedy deváte v pořadí. Automatické právo startu má pořadatel a také všechny země, které na předchozím mistrovství skončily do 12. místa, zbylých 7–8 účastníků vzejde z regionálních kvalifikací.
Obliba MS stále stoupá a v roce 2015 na MS v Anglii bylo překonáno několik diváckých rekordů. Průměrně navštívilo jeden zápas 51 621 a celkově navštívilo MS rekordních 2 477 805 diváků. Historicky nejvyšší návštěva na zápase MS se uskutečnila nejprve 20. září 2015 na londýnském stadionu Wembley, kdy utkání základní skupiny Nový Zéland – Argentina sledovalo 89 019 diváků, a pak o týden později na tomtéž místě – sedm dní starý rekord byl překonán při utkání Irska s Rumunskem. Tento zápas sledovalo přesně 89 267 diváků. Dosavadní rekord 82 957 fanoušků stanovilo finále MS 2003 v Sydney mezi Austrálií a Anglii. Televizní společnosti dodají signál z letošního MS do 217 zemí planety, dosah to bude na 800 milionů domácností. Přenosy v České republice odvysílá Česká televize.
Nejvíce medailí z mistrovství světa má Nový Zéland (šest, z toho tři tituly), tým Austrálie získal 5 medailí a týmy Jižní Afriky a Francie získaly po čtyřech medailích. Anglie získala tři medaile. Po jednom cenném kovu získaly reprezentace Walesu a Argentiny. Mistrovský titul schází z nejsilnější pětice pouze Francii.
Od roku 2003 je vždy dvacet kvalifikovaných týmů rozděleno do čtyř skupin po pěti týmech. Z každé skupiny postupují do vyřazovací části první dva. Od roku 2007 mají účast v následujícím mistrovství světa zajištěny kromě týmů v playoff i týmy skončivší třetí ve skupině.
Bodování ve skupinové části: vítězství=4body, remíza=2body, prohra=0bodů
K těmto základním bodům se mohou připočíst bonusové body:
A)za prohru o 7 a méně bodů=1bod,
B)1bod za položení čtyř a více pětek
Letošní MS se uskuteční poprvé v Asii, konkrétně v Japonsku. Zahajovacím zápasem bude utkání domácího Japonska s Ruskem. Turnaj hraný v osmi městech na dvanácti stadiónech, vyvrcholí 2.11. finálovým zápasem na stadionu v Jokohamě.
Jednotlivé skupiny MS:
A-Irsko, Skotsko, Japonsko, Rusko, Samoa
B-Nový Zéland, Jížní Afrika, Itálie, Namibie, Kanada
C-Anglie, Francie, Argentina, USA, Tonga
D-Australie, Wales, Gruzie, Fidži, Uruguay
Titul obhajují Novozélanďané, kteří mohou dovršit „zlatý hattrick“. Právě duel Nový Zéland - Jižní Afrika ve druhém hracím dnu je velkým lákadlem. Jihoafričané obhajují 3. místo ze šampionátu v roce 2015 a zároveň jsou společně s Irskem jediní, kdo populární výběr All Blacks v roce 2018 porazil. Podle světového žebříčku by se do boje o finálové zápasy měly zapojit i týmy z britských ostrovů - Wales-jako vítěz prestižního turnaje šesti národů, Irsko-které po deseti letech sesadilo Nový Zéland z čela žebříčku národu a tradiční favorit Anglie.