- Kategorie blogu
- Naše zboží - rady tipy
- Významné dny
- Co se kde děje?



Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
- Úvod
- Naše zboží - blog
- Významné dny
- 20. 10. - Den kdy byla otevřena Opera v Sydney
20. 10. - Den kdy byla otevřena Opera v Sydney
Opera v Sydney je stavba navržená v roce 1956 dánským architektem Jorn Utzonem a otevřena byla v roce 1973. Nachází se v přístavu Port Jackson v australském městě Sydney, v místě zvaném Bennelong Point a je zařazena na seznam Světového dědictví pod hlavičkou UNESCO.
Výběrové řízeni
V roce 1956 byla vládou Jížního Walesu vyhlášena mezinárodní architektonická soutěž na operní budovu, jenž dle zadání měla disponovat jedním velkým sálem pro 3000 diváků a jedním menším pro 1200 diváků. Do soutěže bylo zasláno 233 návrhů z 23 zemí a v soutěži nakonec zvítězil návrh v té době nepříliš známého dánského architekta Jorna Utzona. Přestože byl původně Utzonův návrh ze soutěže vyloučen, nakonec projekt zvítězil poté, co jej vytáhl z koše věhlasný architekt Eero Saarinenaa.
Historie návrhu a Utzonova inspirace
Utzon uvažoval "trojrozměrně" v době, kdy se o 3D technologiích ještě nic nevědělo a dobře si uvědomoval, že budova bude vzhledem k volnému přístupu z moře pozorována z výšky i z lodí a když někdo připlouvá stavba z dálky připomíná loď s bílými plachtami. Opera je situována do vyjímečného městského prostředí, kdy přilehlá botanická zahrada vytváří nádherné zelené pozadí bílých skořepin, záliv přístavu tak důležitou modrou horizontálu a opodál stojící most působivý kompoziční vztah.
Utzon se při návrhu inspiroval motivy z historie architektury a to náhorních plošin Mayů ve střední Americe a především ze světa přírody. Opera v Sydney je mistrovským dílem architektury 20. století s jedinečným designem a konstrukcí. Svými významnými inženýrskými a technologickými inovacemi se stavba stala světově proslulou ikonou architektury.
Realizace stavby
Stavba se potýkala s mnoha problémy, ať už technického či i politického rázu a sám Utzon se na stavbě přestal podílet v roce 1966 pro neustálé spory s vládou Nového Jižního Walesu. V práci pokračoval místní architekt Peter Hall, jehož činnost však znalci hodnotí negativně, když podle nich do interiéru a exteriéru přinesl nekonzistentní prvky, které unikátní budovu poškodily.
Původní rozpočet 7 000 000 australských dolarů byl nakonec mnohonásobně překročen, náklady se vyšplhaly až na 102 miliónů a stavba byla dokončena až o 10 let později oproti původnímu plánu a to v roce 1973. Investice se však nakonec vyplatila a stavba se stala nejznámějším atributem Austrálie, známém po celém světě a její architektonické hodnoty jsou uznávány trvale a bez jakýchkoliv pochyb a ročně operu navštíví 8 milionů turistů.
V srpnu 2016 byla ohlášena celková modernizace budovy v hodnotě 202 milionů australských dolarů zejména za účelem zlepšení akustiky v interiéru a v roce 2017 tak začala plánovaná šestiletá rekonstrukce.
Vzhled a technické parametry
Celý komplex se rozkládá na ploše 1,8 hektarů (délka je 183 metrů a šířka 118 metrů) a zahrnuje pět hlavních sálů, výstavní síň, nahrávací studio, restaurace i knihovnu. Střechy jsou pokryté světlými keramickými dlaždicemi a nejvyšší ze střech ční 65 metrů nad hladinu okolního moře. Operní sál má celkem 1507 sedadel, zatímco v koncertním sále je 2679 míst a celková kapacita všech hledišť je 5467 míst. Kromě nich zde najdete tisícovku uzavřených prostor, z toho pět zkušebních studií, 60 šaten, čtyři restaurace, šest barů a řadu obchodů se suvenýry a v koncertním sále jsou také umístěny největší mechanické varhany na světě, které mají celkem 10 154 píšťal.
Otevření
První divadelní představení bylo v opeře odehráno 28. září roku 1973, přestože oficiálně byla Opera v Sydney otevřena až 20. října 1973 královnou Alžbětou II.
V červenci roku 2005 byla budova zařazena na seznam australského kulturního dědictví a 29. června roku 2007 zapsalo UNESCO Operu v Sydney na seznam Světového kulturního dědictví, čímž se stala první stavbou zapsanou na tento seznam ještě za autorova života.
Nejúžasnější podívaná na věhlasnou dominantu města Sydney je každým rokem na konci jara, kdy se ve městě koná největší festival světla na světě - Vivid Sydney.