Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá 10:00-18:00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
03.12.2021
Možnosti platby
Rozšířili jsme síť partnerských platebních společností a nově můžete kromě stávajících možnosti platby Dobírkou, Převodem na účet, Platbu kartou, Onli... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
6. 6. - Den, kdy se narodil Alexandr Sergejevič Puškin
06.06.2022 Významné dny
6. 6. - Den, kdy se narodil Alexandr Sergejevič Puškin
6. června roku 1799 se narodil Alexandr Sergejevič Puškin číst celé
4. 6. - Den, kdy se narodila Angelina Jolie
04.06.2022 Významné dny
4. 6. - Den, kdy se narodila Angelina Jolie
4. června roku 1975 se narodila herečka Angelina Jolie číst celé
3. 6. - Den, kdy se narodil Jiří Langmajer
03.06.2022 Významné dny
3. 6. - Den, kdy se narodil Jiří Langmajer
3. června roku 1966 se narodil herec Jiří Langmajer číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Naše zboží - blog
  3. Významné dny
  4. 2. 7. - Den, kdy se narodil Waldemar Matuška

2. 7. - Den, kdy se narodil Waldemar Matuška

Waldemar Matuška, narozený 2. července roku 1932 v Košicích, byl československý zpěvák, herec a muzikant.

Původ, dětství a vzdělání

Waldemar Matuška se narodil jako Vladimír Matuška v Košicích, ale dětství prožíval se svými staršími bratry Frantou, Jarkou a Honzou v Praze, než se bratři odstěhovali do Německa. Jeho matka Mia Malinová byla zpěvačkou vídeňských operetních divadel a otec byl vězeňský dozorce František Matuška. Jako malý chtěl být námořníkem, ale místo toho se v 15-ti letech přestěhoval do Poděbrad, kde se vyučil sklářem. Již v té době ale vystupoval s různými kapelami, kde zpíval a hrál na kontrabas, banjo nebo kytaru.  Po vyučení v roce 1950 nastoupil do Moserovy hutě v Karlových Varech, kde ale nevydržel a vrátil se do Prahy, kde zpíval ve Státním souboru písní a tanců. Následně strávil 2 roky na vojně a po návratu nastoupil jako osvětový tajemník v Chebu a také zpíval po karlovarských kavárnách.

Divadelní a hudební kariéra

S vlastní uměleckou dráhou pak začal v roce 1957 v pražském hudebním klubu Renduta, kde hrál se skupinou Mambo kvintet. V roce 1960 nahrál svou první píseň "Suvenýr" a poté se stal zpěvákem a hercem divadla Semafor. V roce 1962 odešel ze Semaforu do divadla Rokoko, kde zpíval duety s Helenou Vondráčkovou nebo Martou Kubišovou. Matuškova popularita v 60. letech rostla a podařilo se mu v roce 1962 a 1967 vyhrát anketu "Zlatý slavík" a krom toho skončil několikrát na druhém místě. V roce 1972 začal spolupracovat se skupinou "Kamarádi táborových ohňů" a cíleně si pěstoval image věčného tuláka jak volbou písňových textů, tak i zjevem.

V roce 1963 vydal své první album "Westerns" a později přidal další alba včetně "Nebeskej kovboj, Osm lásek Waldemara Matušky, Už mně koně vyvádějí, Johono, Láska nebeská, Kluci do nepohody, Mám vás všechny stejně rád, Waldemar, Merry Christmas, Co neodnesl čas, Niagára, Jsem svým pánem, To všechno odnes čas, Síň slávy, Gold, Slavík z Madridu, Růže z Texasu" nebo "Sbohem, lásko".

Mezi jeho největší hity pak patří "Do věží, Elldorádo, Jó třešně zrály, Když máš v chalupě orchestrion, Mám malý stan, Opilá bílá myška, Písnička pro Zuzanu, Růže z Texasu, Slavíci z Madridu, Tereza, Tisíc mil, To se nikdo nedoví, Tuhle rundu platím já" nebo "Už koníček pádí".

Filmové a televizní role

Waldemar si zahrál také v několika filmech a to již v roce 1960 ve snímku "Sedmý kontinent" a následně "Limonádový Joe aneb Koňská opera, Fantom Morrisvillu, Kdyby tisíc klarinetů, Strop, Blaho lásky, Kouzelná kolotoč, Hloupá žába, Ta naše písnička česká, Píseň pro Rudolfa III., Všichni dobří rodáci, Kam slunce nechodí, Noc na Karlštejně" a "Trhák". V československé televizi měl také vlastní estrádu "Dobrý večer s Waldemarem".

Emigrace do USA

V roce 1980 byl jmenován zasloužilým umělcem. Úřady ČSSR považovaly Matušku za jednu z ikon normalizační kultury a jako takovému mu umožňovaly v zahraničí nejen řadu koncertů, ale i osobní dovolenou. Toho Matuškovi využili na přelomu srpna a září 1986, kdy si po koncertním turné s KTO v USA vzali dovolenou a vzápětí podali žádost o politický azyl. Emigrace komunistické úřady zaskočila a v následujících dnech byl Matuškovi odňat titul zasloužilého umělce, z rozhlasového i televizního vysílání a z veřejné distribuce byly do archivu staženy prakticky všechny písně, filmy a pořady, ve kterých účinkoval. U seriálu "Chalupaři" byla vyměněna zpívaná znělka za čistě instrumentální verzi a emigrace způsobila problémy i samotné skupině K.T.O., která dostala dočasný zákaz vystupování. V USA už Matuškovi zůstali a Waldemar se do Československa poprvé vrátili v únoru 1990. Následně se často vracel i vystupoval, například na společnè silvestrovské vystoupení s Karlem Gottem. Roku 2002 se uskutečnil jeho koncert v pražské Lucerně k sedmdesátým narozeninám, avšak po roce 2003 už v ČR téměř nekoncertoval. V USA pořádal pravidelné komorní 40 minutové koncerty, ale po roce 2008 už téměř vůbec nevystupoval, ani v USA.

Osobní život

V roce 1954 si vzal Jiřinu Šťástkovou, se kterou se mu narodila dvojčata, obě holčičky však záhy zemřely kvůli pochybení při očkování. Následně se jim narodil syn Miroslav, aktuálně žijící v Hamburku, ale manželé se nikdy nepřenesli přes smrt dvojčat a následně se rozvedli. Waldemar se poté oženil s Hanou, se kterou se však také rozvedl a následně strávil 5 let ve vztahu s herečkou Jitkou Zelenohorskou. V roce 1976 se oženil se zpěvačkou Olgou Blechovou, se kterou má syna Waldemara a s níž žil až do smrti. Waldemar zemřel 30. května roku 2009 na Floridě na zápal plic a následné selhání srdce a pohřben je na Vyšehradském hřbitově. 

Zajímavosti

1. Matuška byl velmi pověrčivý a v divadle si nikdy nesedal do první řady, protože to prý přinášelo smůlu. Když něco zapomněl a vracel se kvůli tomu domů, musel si sednout, napočítat do deseti a teprve potom znovu jít. Když mu přes cestu přeběhla černá kočka, vyhazoval z kapsy desetník nebo si přes levé rameno třikrát odplivl.

2. Waldemar měl rád zvířata a moc rád navštěvoval zoologické zahrady.

3. Na základní škole měl Waldemar paradoxně z hudební výchovy velmi často špatné známky a dokonce na vysvědčení dostal 3x čtyřku.

4. V roce 2015 vydala Česká mincovna pamětní medaili s vyobrazením Waldemara Matušky v sérii Slavíci ve zlatě. Medaile je vyrobena ve třech vyhotoveních – zlatá uncová a půluncová a stříbrná uncová.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky