Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá 10:00-18:00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
03.12.2021
Možnosti platby
Rozšířili jsme síť partnerských platebních společností a nově můžete kromě stávajících možnosti platby Dobírkou, Převodem na účet, Platbu kartou, Onli... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
6. 6. - Den, kdy se narodil Alexandr Sergejevič Puškin
06.06.2022 Významné dny
6. 6. - Den, kdy se narodil Alexandr Sergejevič Puškin
6. června roku 1799 se narodil Alexandr Sergejevič Puškin číst celé
4. 6. - Den, kdy se narodila Angelina Jolie
04.06.2022 Významné dny
4. 6. - Den, kdy se narodila Angelina Jolie
4. června roku 1975 se narodila herečka Angelina Jolie číst celé
3. 6. - Den, kdy se narodil Jiří Langmajer
03.06.2022 Významné dny
3. 6. - Den, kdy se narodil Jiří Langmajer
3. června roku 1966 se narodil herec Jiří Langmajer číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Naše zboží - blog
  3. Významné dny
  4. 17. 1. - Den, kdy se narodil boxer Muhammad Ali

17. 1. - Den, kdy se narodil boxer Muhammad Ali

Muhammad Ali, vlastním jménem Cassius Marcellus Clay Jr., narozený 17. ledna roku 1942 ve městě Louisvillu ve státě Kentucky v USA, byl americký boxer, jenž je považován za možná toho vůbec nejlepšího v historii.

Původ, dětství a počátek kariéry

Jeho otec Cassius Marcellus Clay byl malíř cedulí a billboardů a jeho matka, Oděssa O'Grady Clay, byla domácí pomocnicí. Ačkoli Cassius Sr. byl metodistou, povolil Oděsse vychovat Cassia Jr. a jeho mladšího bratra Rudolfa jako baptisty. Cassius navštěvoval Centrální střední školu, ale protože byl dyslektik měl velké problémy při čtení a psaní jak ve škole tak po většinu jeho života.

Cassius vyrostl uprostřed rasové segregace, což hodně ovlivnilo jeho budoucí postoje. Poté, co Alimu ve 12 letech ukradli kolo, řekl strážníkovi, že tomu zloději dá pěstí, nacož mu strážník opáčil, že se nejprve musí naučit boxovat a tak se Cassius začal zajímat o box a později začal boxovat pod trenérem Fredem Stonerem a následně Chuckem Bodakem. První Cassiasův amaterský zápas proběhl s Ronnie O'keefe, jenž Cassias vyhrál na body a následně se zúčastnil olympijských her v Římě, kde získal zlato v polotěžké váze a svou amatérskou bilanci zakončil s vizitkou 100 výher a pěti porážek. 

Profesionální kariéra a první titul

Ke svému prvnímu profesionálnímu zápasu nastoupil 29. října roku 1960 proti Tunney Hunsaker a vyhrál jej v 6. kole knockoutem a od té doby až do konce roku 1963 vyhrál všech 19 zápasů, z toho 15 vyhrál knockoutem a získal tak právo zápasu o titul mistra světa. V titulovém zápase nastoupil 25. února roku 1964 proti Sonny Liston, který byl velkým favoritem, přesto se Cassias během předzápasového vážení Listonovi posmíval (jako všem předchozím soupeřům) a nazval jej "Velkým ošklivým medvědem, který i voní jako medvěd" a prohlásil také: "Poté, co ho zbiju, věnuji ho do zoo". Cassius zápas vyhrál po šestém kole technickým KO a stal se poprvé mistrem světa.

Muhammad Ali

Brzy po vítězství se obrátil na islám a přejmenoval se na Cassius X a poté, co se spojil s islámským národem na Muhammeda Aliho. V květnu roku 1965 Ali obhájil titul mistra světa znovu v utkání proti Sonny Listona, když zápas tentokrát netrval ani dvě minuty a v listopadu stejného roku Ali nastoupil proti svému dětskému idolu Floydu Pattersonovi, kterého porazil po 12 kole technickým K.O., když Ali prohlásil, že jej šetřil kvůli jeho zranění a Patterson později řekl, že ho nikdy nezasáhly údery tak měkké jako od Aliho. Přestože Ali Floyda veřejně urážel, v soukromí prý byly přátelé a averzi předstírali kvůli lepšímu prodeji vstupenek. V dalším období Ali vyhrál zápasy s Georgem Chuvalom, Henrym Cooperem, Karlem Mildenbergerem, Cleveland Williamsem nebo Ernie Terrellem.

Odmítnutí vojenské služby

Kvůli odmítnutí vojenské služby ve válce ve Vietnamu byla Alimu v květnu roku 1967 odňata boxerská licence a byl odsouzen k pěti letům vězení, kde však po zaplacení kauce neskončil. Ali prohlásil: "Nemám nic proti VietCongu, protože nikdo z nich mě nikdy nenazval negrem, nenechal znásilnit mojí matku a nepustil psy na mýho otce". Případ se vlekl několik let a především díky svým právníkům byl u Nejvyššího soudu Ali nakonec zproštěn obžaloby. V roce 1970 získal Ali zpět boxerskou licenci a jeho prvním soupeřem po nucené pauze byl Jerry Quarry, kterého porazil hladce ve třetím kole. Krátce po tomto zápasu soud uznal, že Alimu byla licence odebrána neprávem a po vítězství nad Oscarem Bonavenou v patnáctem kole jej čekal souboj o titul mistra světa s Joem Frazierem. 

Ali vs Frazier a Foreman a znovu Mistr světa

Zápas století mezi Joe Frazierem a Muhammadem Alim se odehrál 8. března roku 1971 v Madison Square Garden a stal se jedním z nejslavnějších a nejočekávanějších zápasů všech dob a televize jej vysílala do 35 zemí světa. Zápasu příhlíželo mnoho slavných osobností a jako fotograf se zápasu účastnil i Frank Sinatra, který pořizoval snímky pro Life Magazine. Ali nepovažoval Fraziera za právoplatného šampiona, nechyběly ani urážky na jeho adresu, přestože právě po Frazierově přímluvě v roce 1970 byla Alimu navrácena licence. Vítězem se na body po strhujícím boji stal po 15. kolech Joe Frazier. 

Po své první porážce v profesionálním boxu Ali znovu porazil Floyda Pattersona či Boba Fostera, avšak v roce 1973 utrpěl druhou porážku kariéry, když mu Ken Norton zlomil čelist. Ali začal uvažovat o důchodu, ale poté, co oplatil Nortonovi porážku, což vedlo k druhému zápasu s Joe Frazierem, názor změnil. V lednu roku 1974 poté Ali porazil Fraziera na body a získal právo bojovat o titul mistra světa s neporaženým George Foremanem.

Rachot v džungli a zisk titulu - Zápas mezi George Foremanem a Alim se odehrál 30. října roku 1974 v Zairu a Foreman byl velkým favoritem, když Nortona i Fraziera porazil již ve druhém kole, zatímco Ali s těmito soupeři jednou prohrál a jednou vyhrál po velkých bitvách. Foreman měl navíc do té doby na kontě ze 40 vítězství 37 způsobem KO a většina z nich netrvala déle než tři kola, přesto se i jemu Ali posmíval. Ali nakonec rychlou kombinací úderů vyčerpaného a vrávorajícího Foremana poslal v 8. kole k zemi a stal se tak po strhujícím zápase, kde soupeř psychicky neunesl jeho posměšky a zcela se unavil neefektivním bušením do jeho krytu, znovu šampionem.

Triler v Manile - 1. října roku 1975 došlo v neúprosném, téměř 40 stupňovém horku, v Manile ke třetímu souboji mezi Joe Frazierem a Alim, tentokrát znovu o titul mistra světa. Aliho časté urážky, nadávky a zesměšňování zvýšily obrovské očekávání a vzrušení z tohoto boje. Po 14 vyčerpávajících kolech odmítl Frazierův trenér Eddie Futch dovolit Joeovi, aby pokračoval a Frazier se cítil zrazen a nikdy už s Futchem nepromluvil. Novináři po zápase citovali Aliho výrok: "Nikdy jsem nebyl tak blízko smrti!" a Ali poté také prohlásil, že kdyby Joe vteřinu počkal, sám by odmítl nastoupit do dalšího kola. Zápas byl později označen za největší zápas všech dob.

Pozdější kariéra

V následujících zápasech Ali knockoutoval Jean-Piere Coopmana a Richarda Dunna, na body porazil Jimmy Younga a znovu Kena Nortona. Vyhrál také souboje s Alfredem Evangelistu a Earnie Shaversem. V roce 1977 Aliho lékař Ferdie Pacheco opustil doprovodný tým, když nesouhlasil, aby Ali dál boxoval, přesto však Ali držel svůj titul až do roku 1978, kdy ho ztratil s Leonem Spinksem, od kterého si však titul vzal v září téhož roku zpět. V červenci roku 1979 Ali ohlásil konec kariéry ale hned 2. října roku 1980 bojoval o titul organizace WBC s Larry Holmesem, který prohrál technickým KO a přes prosby, aby již neboxoval, nastoupil Ali k opravdu poslednímu zápasu ještě 11. prosince roku 1981 na Bahamách proti Trevoru Berbickovi, který také prohrál.

Osobní život

Muhammad Ali se čtyřikrát oženil a měl sedm dcer a dva syny. Svou první manželku, servírku Sonju Roi si vzal v srpnu roku 1964 po měsíční známosti, ale již po necelých dvou letech se rozvedli. V srpnu roku 1967 si vzal Belindu Boyd, se kterou měl dcery Maryum, Jamullu a Rasheedu a syna Muhammada Aliho Jr. , ale po deseti letech se s Belindou rozvedl. Ještě v témže roce si vzal Veronicu Porsche, se kterou již měl v té době dceru Hanu a čekali dceru Lailu Ali, ale i jejich vztah skončil v roce 1986 rozvodem. O pár měsícu později si vzal Yolandu Ali, se kterou se znal již od dětství a adoptovali spolu syna Asaada. Z nemanželských vztahů měl Ali také ještě dcery Miyu a Khaliah.

Alimu byla počátkem roku 1980 diagnostikována Parkinsonova choroba s následným zpomalováním notorických funkcí a 3. června roku 2016 na následky této nemoci zemřel.

Zajímavosti

1. Kdyby Ali neboxoval, chtěl by být malířem v Louisville v Kentucky.

2. Byl zvolen do Forbes Celebrity 100 jako třináctý za Donaldem Trumpem a dostal též cenu Spirit of America Award jako nejznámější americká tvář na světě.

3. V roce 1985 se účastnil jako hostující rozhodčí v úvodní WrestleMania event, v roce 1996 byl poctěn tím, že zapálil olympijský oheň na letní olympiádě v Atlantě a o 2 roky později se objevil na finále Australské fotbalové ligy v roce 1998 a rovněž vítal běžce na každoroční akci Los Angeles Marathon.

4. V roce 1988 se účastnil výroční plavby Tournament of Roses Parade na počest 200. výročí Ústavy USA.

5. V roce 1991 Ali publikoval svůj životopis.  

6. V roce 1999 dostal od televize BBC jednorázové ocenění jako "Sportovní osobnost století".

7. Jeho dcera Laila Ali se v roce 1999 také stala boxerkou, navzdory otcovým komentářům proti ženskému boxu, podle kterých nejsou ženy na box stavěné. Nakonec se stala také neporaženou mistryní světa, když vyhrála všech svých 24 zápasů z toho 21 stylem knouckout, včetně souboje s Jacqui Frazier-Lyde - dcerou Joe Fraziera.

8. V roce 2005 dostal prezidentskou medaili svobody.

9. V listopadu roku 2005 bylo otevřeno neziskové Centrum Muhammada Aliho v centru Louisville v Kentucky. Mimo zobrazování jeho boxerských pamětí se centrum soustředí na tématiku míru, sociální odpovědnosti, respektu a osobního růstu. Ali se sám věnoval humanitárnímu úsilí po celém světě, především v zemích, kde se vyskytuje hladomor a chudoba, podporoval vzdělávací úsilí všeho druhu, propagoval adopci a povzbuzoval lidi k respektu a lepšímu vzájemnému porozumění.

10. V březnu roku 1975 Ali boxoval s Chuckem Wepnerem a právě tento souboj dal vzniknout sérii Rocky. Předlohou Rockyho byl však Aliho soupeř Wepner, který byl boxerem z ulice a živil se jako prodavač lihovin. Jeho přezdívka byla "ubožák", ale Wepner před zápasem 2 měsíce tvrdě trénoval a přes jasné skóre pro Aliho se mu podařilo vydržet až do patnáctého kola. Sylvester Stallone viděl utkání v televizi a navrhl postavu Rocky Balboa.

11. V červnu roku 1976 se Ali účastnil výstavního zápasu v Tokiu proti japonskému profesionálnímu zápasníkovi a válečnému umělci Antoniu Inokimu. Tento souboj se z odstupem času považuje za předzvěst příchodu MMA.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky