Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá 10:00-18:00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
03.12.2021
Možnosti platby
Rozšířili jsme síť partnerských platebních společností a nově můžete kromě stávajících možnosti platby Dobírkou, Převodem na účet, Platbu kartou, Onli... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
6. 6. - Den, kdy se narodil Alexandr Sergejevič Puškin
06.06.2022 Významné dny
6. 6. - Den, kdy se narodil Alexandr Sergejevič Puškin
6. června roku 1799 se narodil Alexandr Sergejevič Puškin číst celé
4. 6. - Den, kdy se narodila Angelina Jolie
04.06.2022 Významné dny
4. 6. - Den, kdy se narodila Angelina Jolie
4. června roku 1975 se narodila herečka Angelina Jolie číst celé
3. 6. - Den, kdy se narodil Jiří Langmajer
03.06.2022 Významné dny
3. 6. - Den, kdy se narodil Jiří Langmajer
3. června roku 1966 se narodil herec Jiří Langmajer číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Naše zboží - blog
  3. Významné dny
  4. 16.11. - Den, kdy se narodil Karel Hynek Mácha

16.11. - Den, kdy se narodil Karel Hynek Mácha

Byl pozdní večer – první máj –
večerní máj – byl lásky čas.
Hrdliččin zval ku lásce hlas,
kde borový zaváněl háj.

O lásce šeptal tichý mech;
květoucí strom lhal lásky žel,
svou lásku slavík růži pěl,
růžinu jevil vonný vzdech.

Kdo by neznal úryvek básně Máj? Dnešní den se v roce 1810 narodil její autor Karel Hynek Mácha.

Karel Hynek Mácha narozený 16. listopadu roku 1810 v Praze na Malé Straně byl český básník a prozaik, představitel českého romantismu a zakladatel moderní české poezie. Proslavil se jak svým životem, tak dílem, jemuž dominuje lyrickoepiská skladba "Máj", jedna z nejvydávanějších českých knih.

Původ a dětství

Narodil se jako Ignác Mácha v Praze na Újezdě a pokřtěn byl v kostele Panny Marie Vítězné. Máchovým otcem byl Antonín Mácha, mlynářský tovaryš, voják a později majitel krupařského krámku. Máchova matka Marie Anna Kirchnerová pocházela z rodu českých hudebníků. Dva roky po Hynkovi se manželům Máchovým narodil syn Michal. Kvůli finanční krizi nežila rodina na Újezdě dlouho. Několikrát se stěhovala, aby se nakonec, když bylo Máchovi šestnáct let, usadila na dnešním Karlově náměstí v domě U Hrbků. Zde Mácha bydlel se svými rodiči do konce svých studií a odchodu do Litoměřic v září 1836, kde vznikla převážná část jeho literárního díla.

Studium

Máchá nejdříve navštěvoval farní školu na Poříčí obsazenou křižovnickým řádem a poté školu u piaristů neboli řádu zbožných škol. Mezi lety 1824 až 1830 poté studoval piaristické gymnázium na dnešních Příkopech. Poté začal studovat filozofickou fakultu na pražské univerzitě a o dva roky později začal na stejné škole studovat práva. Uměl německy, česky, na škole studoval ještě latinu a vzhledem k četbě polských autoru se učil i polsky.

Dílo

Své první básnické pokusy psal v němčině, ale od roku 1830 definitivně přesídlil k češtině. V prosinci 1831 vyšla v časopise "Večerní vyražení" Máchova báseň "Svatý Jan". V letech 1831 až 1832 navštěvoval Mácha přednášky Josefa Jingmananna, jenž Máchovi báseň "Svatý Jan" pochválil. V lednu 1832 vyšla ve stejném časopise báseň "Abaelard Heloíze" pod níž je poprvé podepsán jako Karel Hynek Mácha. V próze se věnoval hlavně historickým tématům. V roce 1834 vyšel v časopise "Květy" jeho cyklus "Obrazy ze života mého". Od roku 1835 pracoval na románu "Cikán", ale ten byl vzhledem k cenzuře vydán kompletně až roku 1857. Dále napsal například "Pouť krkonošskou, Návrat, Klášter sázavský, Valdice, Rozbroj světů" nebo "Sen".

Stěžejní dílo

Jedinou knihou jenž vyšla za jeho života a zároveň byla stěžejním dílem Máchovy tvorby byla kniha "Máj". S její tvorbou začal již v roce 1834 a sám si ji 23. dubna roku 1836 v nákladu 600 výtisku vydal. "Máj" je věnován Hynku Kommovi, pražskému měšťanovi, pekařskému mistru, pozdějšímu radnímu, s nímž byl zřejmě Máchův otec v obchodním styku. K básni je připojen autorův výklad, určený patrně pro cenzuru. Mnohovrstvá báseň líčí tragický příběh k němuž autora patrně inspirovala reálná událost z roku 1774, kdy u Dubé došlo k otcovraždě, což Máchovi vyprávěl hostinský. Máj je inspirativním, meditativním dílem, které sice těží z motivů lásky, přírody, vlasti, ale jehož myšlenkové zázemí se dotýká otázek spíše metafyzických. V době vydání nenašla kniha mnoho zastání u kritiků jako byly Josef Kajetán Tyl nebo Josef Krasoslav Chmelenský, ale stávala se čím dál oblíbenější a dnes je jednou z nejvydávanějších českých knih.

Divadlo

Mácha rád navštěvoval divadelní představení, jak česká tak i německá. Sám ochotnicky vystupoval ve Stavovském a Kajetánském divadle, kde vystoupil v 16 hrách. Jako student univerzity musel vystupovat pod pseudonymy jako Milihaj, Chám nebo Hynek. Sám se také pokoušel mezi lety 1831 - 1833 o divadelní tvorbu dramat "Bratři, Král Fridrich, Boleslav" a "Bratrovrah", žádnou hru však nedokončil.

Cestování

Mácha byl vášnivý cestovatel. Chodil většinou pěšky a vyhledával zejména romantická místa spojená s historií a krásy přírody. Ačkoli je často prezentován jako osamělý poutník krajinou, žádnou z větších cest nepodnikl sám. První delší cestu vykonal Mácha v roce 1832, kdy vyrazil spolu s Eduardem Hindlem z Prahy, přes Mělník, Kokořín, Housku a Doksy na Bezděz. Na přelomu srpna a září 1833 vyrazili opět s Hindlem, tzv. Krkonoškou pouť, kdy navštívili například Valečov, Kost, Trosky, Radim u Jičína nebo Třebihošť. Cestu si Mácha ještě několikrát zopakoval a popisuje ji v pamětní knize "Sněžky". V srpnu 1834 vyrazil Mácha spolu s Antonínem Strobachem na cestu do severní Itálie. Cesta trvala 6 týdnů, když vyrazili z Prahy přes České Budějovice, Linec, Salzburk a Insbruck až do Benátek. Z Benátek poté pluli do Terstu a zpět přes Vídeň do Prahy. 

Malířství

Mácha obdivoval na svých cestách především hrady a zříceniny, kterých viděl podle svého seznamu přes 90. Vzhledem ke svému výtvarnému talentu hrady maloval a to přímo v terénu z dálky za použití dalekohledu. Dochovalo se 115 kreseb a akvarelů "spatřených hradů".

Osobní život

Pamětníci v Máchovi viděli samolibého, marnivého, ješitného a výstředního člověka, drsného vůči druhým. Označovali ho jako podivína a samotáře.

V srpnu 1832 v Benešově se Mácha seznámil s Marinkou Stichovou, do které se zamiloval, avšak vztah neměl dlouhé trvání. Na konci téhož roku se zakoukal do herečky Rošrové, ale výsledkem byla "jen" báseň "Panně Rošrové". V zimě 1833/1834 poznal Eleonoru Šomkovou, s kterou se později zasnoubil. Vztah však také nebyl ideální kvůli Máchově přecitlivosti a žárlivosti, rodičům snoubenců nebo neochotě Eleonory se učit česky. Přesto se páru 2. října roku 1836 narodil v praze syn Karel Ludvík a na 8. listopadu plánovali svatbu, té se však Mácha nedožil.

Poslední chvíle roku 1836

Na začátku srpna získal Mácha absolutorium na právech. Koncem září nastoupil jako koncipient u litoměřického justiciára Josefa Filipa Durase. V době narození syna Ludvíka pobýval Mácha v Litoměřicích a do Prahy za ním odcestoval 4. října. Syna s Eleonorou viděl naposled 16. října, kdy je navštívil znovu v Praze. Začátkem listopadu se Máchovo zdraví rychle zhoršovalo. Měl průjem, ale žádné léky neužíval a dál chodil do kanceláře. 2. listopadu píše dva poslední dopisy – rodičům a Eleonor. V noci na 5. listopadu se mu velmi přitížilo, zvracel a vyžádal si lékaře. Přesto ráno vstal a šel se omluvit do práce, kam mu přivolaný doktor nedovolil dojít. Zemřel v neděli 6. listopadu 1836 pravděpobně na cholerinu, mírnější formu cholery. Protože byla obava ze šíření nákazy, bylo jeho datum úmrtí na úřední listině o jeden den posunuto. Z toho důvodu je na pamětní desce v Litoměřicích i na náhrobku uvedeno datum úmrtí již 5. listopadu. Místo svatby s Eleonor 8. listopadu se konal tento den Máchův pohřeb. V červenci roku 1837 bohužel zemřel i Máchuv syn Ludvík.

V roce 1912 byla odhalena dnes již kultovní Máchova socha Josefa Václava Myslbeka na pražském Petříně, jejíž kopie byla v roce 2010 nainstalována také do Litoměřic.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky