Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá 10:00-18:00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
03.12.2021
Možnosti platby
Rozšířili jsme síť partnerských platebních společností a nově můžete kromě stávajících možnosti platby Dobírkou, Převodem na účet, Platbu kartou, Onli... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
5. 5. - Den, kdy se narodil Marek Vašut
05.05.2022 Významné dny
5. 5. - Den, kdy se narodil Marek Vašut
5. května roku 1960 se narodil herec Marek Vašut číst celé
3. 5. - Den, kdy se narodila Věra Čáslavská
03.05.2022 Významné dny
3. 5. - Den, kdy se narodila Věra Čáslavská
3. května roku 1942 se narodila gymnastka Věra Čáslavská číst celé
2. 5. - Den, kdy se narodil Dwayne Johnson
02.05.2022 Významné dny
2. 5. - Den, kdy se narodil Dwayne Johnson
2. května se narodil herec Dwayne Johnson číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Naše zboží - blog
  3. Významné dny
  4. 15. 1. - Den, kdy se narodil Martin Luther King

15. 1. - Den, kdy se narodil Martin Luther King

Dr. Martin Luther King Jr., narozený 15. ledna roku 1929 v Atlantě v USA, byl americký baptistický kazatel, spolu s Malcomem X jeden z nejvýznamnějších vůdců afroamerického hnutí za občanská práva.

Původ a vzdělání

Otec Martin Luther King senior byl reverend, matka byla Alberta Williams Kingová a měl starší sestru Willie Christine a mladšího bratra Alfréda Daniela. Ve škole se mu velmi dařilo, když dokonce přeskočil 9. a 12. stupeň a již v 15 letech byl přijat na vysokou školu Morehouse College. V roce 1948 získal titul bakaláře ze sociologie a o tři roky později také z teologie. V roce 1955 absolvoval postgraduální studium a získal titul PhD ze systematické teologie na univerzitě v Bostonu a mezi lety 1957 a 1967 obdržel řadu čestných doktorátů z univerzit po celém světě.

Občanská svoboda

V roce 1953 se ve věku 24 let stal pastorem v baptistickém kostele Dexter Avenue ve městě Montgomery ve státě Alabama, kde přednášel až do roku 1960. Když v roce 1955 Rosa Parksová odmítla uvolnit svoje místo v autobuse bílému pasažérovi a tím se dle tehdejších zákonů dopustila trestného činu, vedl 382 dní trvající bojkot veřejné dopravy, známý také jako "Montgomery Bus Boycott", jehož cílem bylo přinutit společnost ke zrušení rasové segragace. Během tohoto období byl na Kinga vyvíjen enormní nátlak ze strany stoupenců segregace, byl několikrát zatčen a na jeho dům byl podniknut pumový atentát, nicméně kampaň byla nakonec úspěšná a vyústila ve zrušení rasové segregace na vnitrostátních autobusových linkách.

V roce 1957 byl spoluzakladatelem a prvním prezidentem organizace "Southern Christian Leadership Conference", jenž měla za úkol koordinovat černošské skupiny při nenásilných protestech za účelem dosažení reforem zákonů týkajících se občanských svobod, jejímiž členy byli především obyvatelé černošských komunit spojení s baptistickými církvemi. Luther postupoval podle filozofie nenásilné občanské neposlušnosti, kterou předtím úspěšně v Indii používal Mahátma Gándhí a jeho strategie spočívala v rozsáhle občanské informovanosti pomocí protestních akcí, kterou pomohla šířit média. Reportáže a televizní záběry na každodenní ponižování a neprávnost páchané na černoších a na násilí ze strany zastánců segregace vyvolaly vlnu sympatií s hnutím za občanské svobody, které se stalo nejdůležitější politickou otázkou začátku šedesátých let ve Spojených státech.

V roce 1958 byl během autogramiády své knihy Luther pobodán nožem, naštěstí však bez vážných následků. Organizoval a vedl protestní pochody černých obyvatel za právo volit, za ukončení rasové segregace a další občanská práva, jenž byla ve většině nakonec úspěšně zakomponována do právního řádu Spojených států přijetím zákona o občanských právech z roku 1964 a zákona o volebním právu z roku 1965. Po dosažení úspěchů se zákony rušící rasovou segregaci se začal zabývat komplexnějšími problémy afro-americké komunity ve Spojených státech jako: otázkami nerovnosti ve vzdělání, výběru povolání, zdravotní péče nebo práva volit, díky čemuž se následně stal významnou postavou celonárodní americké politické scény. V roce 1963 byl během Birminghamské kampaně krátce vězněn v birminghamském vězení, odkud napsal svůj známý dopis "Letter from Birmingham Jail" a ve stejném roce se zúčastnil pochodu na Washington, kde pronesl svůj slavný projev "I Have a Dream".

Odškodnění Afroameričanů

Martin Luther King Jr. vyjádřil názor, že Afroameričané, stejně jako jiní znevýhodnění Američané, by měli být kompenzováni za historické křivdy a v rozhovoru pro Playboy v roce 1965 řekl, že pouhá záruka rovnoprávnosti Afroameričanů by neodstranila ekonomický rozdíl mezi nimi a bělochy. King řekl, že nepožaduje navrácení všech platů, o které jej připravilo otroctví, jelikož to považoval za nemožné, ale navrhl vládní odškodňovací program, za 50 miliard dolarů po dobu deseti let, pro všechny znevýhodněné skupiny. Navrhl, že "vynaložené peníze by byly dostatečně ospravedlněny výhodami pro stát, které by vzešly z obrovského poklesu v kriminalitě, výtržnictví a dalších sociálních problémech a tento nápad prezentoval jako uplatnění veřejného práva týkajícího se vyrovnání za neplacenou práci, pro všechny rasy jenž byly v Americe dlouhodobě znevýhodňovány.

Osobní život

18. ledna roku 1953 se oženil s Correttou Scott se kterou měl děti Yolandu Denisu, Martina Luthera, Dextera Scotta a Bernicu Albertinu.

Atentát na Martina Luthera Kinga

Na jaře roku 1968 vypukla v Memphisu stávka provozovatelů městských technických služeb, jenž v drtivé většině vykonávali černoši. Tato práce byla špatně placená (uvádí se 40-50 ¢ za hodinu), poskytovala minimum zaměstnaneckých výhod a prakticky žádnou perspektivu na nějaký růst, ať už platu nebo kariéry. Martin Luther King se rozhodl přerušit svůj dosavadní program a postavit se za tyto zaměstnance, a tak odcestoval do Memphisu. Běžně v takovýchto případech přebýval v hotelu Holiday Inn, ale v reakci na výtky některých kritiků, kteří Kingovi vyčítali život vyššího standardu, zatímco lobbuje za chudé, mu byl vybrán skromnější motel a číslo jeho pokoje (č. 306), bylo avizováno a opakováno ze zprávy z dálnopisu několika místními i národními médii.

Dne 4. dubna 1968 v 18:01 byl na balkóně 2. patra motelu Lorraine během projevu zastřelen a jeho vražda vedla k vypuknutí nepokojů ve více než 60 městech. O pět dní později, v den jeho pohřbu, vyhlásil prezident USA Lyndon Johnson den smutku a pohřbu se zúčastnilo asi 300 000 lidí, prezident Johnson mezi nimi ale chyběl. Dva měsíce po vraždě byl na letišti Heathrow zadržen podezřelý James Earl Ray a okamžitě byl převezen do Spojených států, kde byl za vraždu Martina Luthera Kinga odsouzen na 99 let vězení.

Vyznamenání

V roce 1964 obdržel jako nejmladší v historii Nobelovu cenu míru za své úsilí o ukončení rasové segregace a diskriminace prostřednictvím občanské neposlušnosti a jiných nenásilných praktik. V roce 1977 jej posmrtně prezident Jimmy Carter vyznamenal Prezidentskou medailí svobody a od roku 1986 byl den jeho narození prohlášen národním svátkem Spojených státu jako "Martin Luther King Day". V roce 2004 obdržel Zlatou medaili Kongresu.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky